Sejm uchwalił budżet. Ile wyniosą wydatki na rolnictwo?

Ustawa budżetowa na 2018 r. została w czwartek przyjęta przez Sejm – teraz trafi ona pod obrady Senatu. – To bardzo dobry budżet, najlepszy jaki mogliśmy wypracować dla polskich rodzin, obywateli – mówił po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, wydatki na rolnictwo, Dorota Niedziela, Mirosław Maliszewski, budżet

W czwartek Sejm uchwalił budżet na 2018 rok, fot. Paweł Kula/Sejm RP

Szef rządu podkreślił, że „w 2018 r. dokonujemy zasadniczego przełomu po stronie podatkowej i tylko dzięki temu nasze zaplanowane deficyty są najniższe w historii ostatnich 28 lat”.

Głównym celem budżetu na 2018 r. pozostaje wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych. Szacowane dochody wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 397,2 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy nie przekroczy 41,5 mld zł. Wzrost gospodarczy ma wynieść 3,8 proc., a deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) jest planowany na poziomie 2,7 proc. PKB.

W projekcie budżetu na 2018 r. na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne rząd przewiduje kwotę 49 mld zł. Z tego  na wydatki z budżetu krajowego przeznaczono 9 mld zł, na środki Unii Europejskiej – 21,4 mld zł oraz na KRUS – 17,9 mld zł.

Opozycja: dać więcej na rolnictwo

Zwiększenia wydatków na rolnictwo domagała się opozycja. PSL zaproponował kilka poprawek do budżetu, m.in. wzrost nakładów na walkę z wirusem ASF i utworzenie funduszu klęskowego.

Proponujemy jako Polskie Stronnictwo Ludowe utworzenie funduszu klęskowego, który pozwoli z budżetu państwa realizować pomoc dla rolników, którzy są dotykani klęskami żywiołowymi, i proponujemy zarezerwować w tym budżecie na ten rok kwotę 1850 mln zł – mówił w Sejmie poseł PSL Mirosław Maliszewski.

– My chcemy pomóc polskim rolnikom, ale też chcemy pomóc ministrowi rolnictwa. Polskie Stronnictwo Ludowe składa poprawkę, żeby w budżecie zarezerwować dodatkowy 1 mld zł na to, aby wesprzeć chociażby służby weterynaryjne w zakresie likwidacji dzików, ale także na pomoc rolnikom w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, w tym w bioasekuracji –  mówił Maliszewski.

Również Platforma Obywatelska domagała się wyższych nakładów na zwalczanie chorób zakaźnych u zwierząt.

– 350 mln to dodatkowe pieniądze, które będzie można wykorzystać na zwalczanie chorób zakaźnych zarówno z rezerwy celowej, jak i dla Inspekcji Weterynaryjnej, która jest głównie odpowiedzialna za zwalczanie chorób zakaźnych – apelowała w Sejmie Dorota Niedziela z PO.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Sejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here