Sklepy zamrażają ceny. 400 produktów ze stałą ceną przez trzy miesiące

Ceny 400 podstawowych produktów sprzedawanych w ośmiu największych sieciach supermarketów na Słowacji zostaną zamrożone na kolejne 3 miesiące, ogłosił minister rolnictwa Samuel Vlčan – podaje euractiv.pl

Sklepy zamrażają ceny. 400 produktów ze stałą ceną przez trzy miesiące

Zamrożenie cen na 3 miesiące

Firmy krajowe i zagraniczne – Tesco, Lidl, Kaufland i Billa – zdecydowały się na wprowadzenie pułapu cen na najbliższe trzy miesiące. Po tym okresie ocenią, czy zostanie on utrzymany. Metro to jedyny duży sklep, który nie zdecydował się pójść w ich ślady.

Ograniczone ceny będą dotyczyć podstawowych produktów, które ludzie kupują najczęściej.

Według prezesa Słowackiej Izby Handlowej Martina Krajčoviča inicjatywa pomoże słowackim producentom. „Fakt, że chodzi głównie głównie słowacką żywność, może również zwiększyć wolumen ich sprzedaży, co w większym stopniu wesprze produkcję krajową” – dodał Krajčovič.

„Limit nie powinien prowadzić do wzrostu cen innych artykułów spożywczych, bo detaliści nie będą rekompensować utraconych zysków” – powiedział. „Nadal będzie istniała konkurencja o żywność spoza list, która jest nadal bardzo silna na naszym rynku” – dodał.

W lutym ceny artykułów spożywczych wzrosły o około 29 proc. w porównaniu z lutym ubiegłego roku.

Rolnicy chcą zablokować całą granicę z Ukrainą

Ministerstwo Rolnictwa Słowacji dotychczas odrzucało wezwania opozycji do regulacji cen żywności. Minister rolnictwa Vlčan z zadowoleniem przyjął dobrowolne gwarancje stabilizacji cen i wezwał rolników i producentów żywności do przedstawienia podobnych inicjatyw, aby pomóc zmniejszyć presję drogiej żywności na grupy o niskich dochodach.

Autor Michal Hudec | EurActiv.sk | Tłumaczenie Kinga Wysocka

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics