Skokowe wzrosty notowań zbóż, ropy i olejów roślinnych

W Paryżu cena pszenicy z dostawą w marcu osiągnęła w poniedziałek nowy historyczny rekord – 322,5 eur/t po dziennym wzroście o ponad 10%. Poprzedni rekord, niższy o kilka euro, miał miejsce pierwszego dnia wojny. Podobny skok cenowy odnotowała wczoraj amerykańska pszenica.

Skokowych wzrostów notowań zbóż, ropy i olejów roślinnych
Skokowych wzrostów notowań zbóż, ropy i olejów roślinnych

Wynika to z faktu, że Ukraina jest piątym, a Rosja pierwszym lub drugim eksporterem pszenicy na świecie. Szacuje się, że do końca sezonu pozostało do wyeksportowania w obu krajach jeszcze ok. 14 mln ton pszenicy.

Ceny pszenicy są ciągnięte w górę przez mocno drożejącą kukurydzę

W czasie poniedziałkowej sesji przebity został historyczny rekord wyceny unijnej kukurydzy (dzienne maksimum 328,25 eur/t), chociaż dzień zakończył się o blisko 20 euro niżej. Eksport ukraińskiej kukurydzy zamarł, a świat musi znaleźć ekwiwalent dla kilkunastu milionów ton tego zboża, które miały być wyeksportowane przez Ukrainę. Do tej pory Ukraina wyeksportowała niecałe 19 mln ton kukurydzy z oczekiwanych do końca sezonu ponad 33 mln ton. Do tego zagrożone są siewy wiosenne kukurydzy na Ukrainie !!!

Ropa Brent ponownie wróciła ponad poziom 100 usd/b (najwyżej od 2014 roku) po piątkowym cofnięciu. Ceny ropy, ale też zagrożona podaż oleju słonecznikowego (Rosja i Ukraina odpowiada z 80% światowego eksportu tego oleju) ciągną na rekordowe poziomy wyceny olejów sojowego i palmowego. Korzysta z tego oczywiście również rzepak i soja.

Egipski GASC kolejny już raz anulował przetarg na zakup pszenicy. Przyczyną była zbyt wysoka cena. Najniższa oferta pochodziła z Francji i opiewała na aż 429,2 usd/t (z frachtem) w porównaniu z 338,6 usd/t na przetargu z 17-lutego.

Źródło: e-wgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE