Słabe oziminy przed zimą

Wyjątkowo wczesne zakończenie okresu  wegetacyjnego w bieżącym roku ( między 5 a 8 listopada) wpłynęło na słaby stan plantacji zbóż ozimych w powiecie zambrowskim. 

MĄCZNIAK PRAWDZIWY ZBÓŻ I TRAW PIERWSZE INFEKCJE TEJ JESIENI
Słabe oziminy przed zimą

Rolnicy zachęceni korzystnym przebiegiem jesiennej pogody z ostatnich kilku lat celowo opóźniali terminy wysiewów zwłaszcza pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego z uwagi na zmniejszenie presji chorób grzybowych i szkodników (głównie mszyc roznoszących wirusa żółtej karłowatości jęczmienia).  Bardzo dużo plantacji pszenicy  zasiana jest po kukurydzy uprawianej na ziarno. Wielu plantatorów opóźniło się  z  siewem  pszenicy z uwagi na opóźniające się zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno.

Plantacje zasiane między 10 a 20 października nie zdążyły się rozkrzewić  i  wchodzą w okres spoczynku zimowego w fazie jednego,  dwóch maksymalnie trzech  liści co  znacząco wpłynie na  zmniejszenie ilości pędów kłosonośnych na wiosnę,  a to z kolei wiąże z obniżeniem  plonów.  Zadowalająco wyglądają jedynie plantacje zasiane w optymalnych terminach agrotechnicznych czyli w drugiej i trzeciej dekadzie września.

Pozostałe plantacje będą wymagały zwiększonego nawożenia azotowego i  dodatkowego zastosowania substancji wspomagających co bardzo podniesie i tak wysokie już koszty uprawy.

Piotr Tyszka
odr.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics