Sławomir Izdebski: nie odpuścimy! To jest być albo nie być dla polskiej wsi!

W związku z procedowaniem przez Senat i Sejm nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, liderzy związków rolniczych Sławomir Izdebski, Szczepan Wójcik i Michał Kołodziejczak zorganizowali dziś konferencję w Warszawie, podczas której wydali oświadczenie w sprawie protestów rolniczych oraz spotkaniem z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR

„Zgłosiliśmy wnioski do urzędu miasta o wydanie zgody na przeprowadzenie środowego protestu” – powiedział Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.

„Ustawa o ochronie zwierząt jest nie do przyjęcia, nie zgadzamy się z żadnym z punktów tej ustawy. Od dziś organizujemy zmasowaną akcję polegającą na przeprowadzaniu licznych protestów” – podkreślił Przewodniczący OPZZRiOR.

Pierwszy protest jest już w środę 30.09.2020 r. o godzinie 10.00. Wszyscy protestujący spotykają się na Placu Trzech Krzyży i stamtąd ruszają pod Sejm. Następnie zaplanowane jest spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą.

O 13.00-13:30 pójdziemy jako delegacja na spotkanie z Prezydentem. Będziemy apelować do Prezydenta o zatrzymanie tej ustawy. Prezydent staje przed wielkim zadaniem: czy staje po stronie głupoty czy po stronie rolników, po stronie ludzi, którzy ciężko pracują i z tej pracy chcą godnie żyć” – podkreśla Izdebski.

Rolnicy już nie odpuszczą

Związki zapowiedziały także dalsze działania na wypadek niepomyślnych rozmów z Prezydentem. „Jeżeli zostanie odrzucone ewentualne veto Prezydenta, to możemy zapowiedzieć, że zima naprawdę będzie uciążliwa: będzie marsz gwieździsty traktorów na Warszawę, będą zablokowane główne drogi, to będzie zbudowane zielone miasteczko tak jak kilka lat temu tylko o innym rozmiarze – dużo większym. Mogę oświadczyć, że dziś rolnicy się nie poddadzą. Atmosfera na wsi jest bardzo niezadowalająca – podsumował Sławomir Izdebski.

Związkowcy podkreślają, że nikt nie dba tak o zwierzęta jak polscy rolnicy, ale najważniejszą istota na ziemi jest człowiek. W przypadku „przejścia” „Piątki dla Zwierząt” rolnictwo polskie będzie w bardzo złej sytuacji. 40% eksportu drobiu pochodzi z uboju rytualnego, ponad  30% wołowiny – również. Po wprowadzeniu tej ustawy natychmiast spadną ceny – za tę ustawę zapłaci rolnik.

Marta Nowak-Woźnica

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here