SNAJPER 600 SC

Jesienią 2009 pojawił się w sprzedaży nowy herbicyd zbożowy Snajper 600 SC firmy F&N Agro. Według naszych przybliżonych ocen, preparat został zastosowany na około 30 tys. hektarów, a więc można obecnie szerzej ocenić wyniki pierwszego sezonu stosowania.

Przebieg warunków pogodowych jesienią i wiosną był bardzo korzystny dla rozwoju chwastów. W tych trudnych warunkach uwidoczniły się różnice pomiędzy metodami ochrony. Szczególnie zwalczanie miotły zbożowej okazało się w tym sezonie słabym punktem wielu markowych herbicydów jesiennych. Widok pól zarośniętych miotłą był dlatego powszechny. Natomiast SNAJPER w praktyce potwierdził swoją skuteczność.

Dzięki obecności dwóch składników działających na  miotłę, nie było problemów z jej zwalczaniem. Wyróżniało go wyśmienite niszczenie bardzo uciążliwego ostatnio bratka. Warto zauważyć, że zwalczenie tego chwastu jesienią jest ważne, bo trudno jest dobrać preparat zwalczający go dobrze wiosną. SNAJPER bardzo dobrze zwalczał też na polach przytulię, chwasty rumianowate oraz chabra. W typowych warunkach agrotechnicznych lepiej sprawdzała się wyższa z zalecanych dawek 1,5 l/ha. Przede wszystkim zapewnia dłuższą ochronę, co związane jest z większą ilością substancji aktywnych dostarczanych z zabiegiem na pole. Dawka niższa 1,25 l/ha może być polecana jedynie na słabe, piaszczyste gleby, gdzie zachwaszczenie jest niewielkie. Słabsze działanie SNAJPER wykazuje jedynie na mak (średniowrażliwy wg. etykiety) oraz chwasty wieloletnie. Problem maku występuje jednak tylko na niektórych polach (głównie na  glebach gliniastych, wapiennych i madach rzecznych) i do tego często nie w każdym sezonie – makom sprzyja długa i zimna wiosna opóźniająca rozwój zbóż, oraz wilgotne lata. Stosunkowo łatwo dobrać tani preparat niszczący ten chwast, jak np. preparaty oparte na MCPA, 2,4-D lub chlorosulfuronie. Ta ostatnia substancja ma dodatkowo tę zaletę, że stosowana jesienią nawet w niewielkiej dawce dobrze zwalczy ewentualne samosiewy rzepaku.

SNAJPER zawiera nowe w naszym kraju połączenie chlorotoluronu i diflufenikanu. Obie te substancje, mające różne mechanizmy działania, doskonale łączą swoje zalety w preparacie wykazując zjawisko wzajemnego wzmocnienia działania. Chlorotoluron charakteryzuje się  szerokim zakresem temperatur optymalnego działania (0-15 oC), posiada dobrą trwałość w glebie, a dzięki dobrej adsorpcji przez cząstki gleby, długo utrzymuje się w jej wierzchniej warstwie. Czyni go to idealnym składnikiem jesiennego herbicydu, szczególnie z uwagi na dobre działanie w niskich, nawet ujemnych temperaturach. Specyfiką diflufenikanu jest tworzenie utrzymującej się na powierzchni gleby warstwy chwastobójczej. Dzięki temu, nowo kiełkujące po zabiegu chwasty muszą wejść w kontakt z herbicydem i pobrać go najbardziej wrażliwymi organami, jakimi są kiełki i liścienie. Warstwa ochronna herbicydu wykazuje kilkumiesięczną  trwałość, dlatego też równomierne  pokrycie gleby preparatem w czasie zabiegu oraz dokładna uprawa gleby (brak grud, które rozpadając się po deszczach uwalniają nasiona chwastów ponad ochronną warstwą) zwiększają skuteczność zabiegu.

Okres stosowania jest długi  i elastyczny, od fazy 3 liści zbóż do końca wegetacji jesiennej. Nie należy jednak zbytnio opóźniać zabiegu, bo np. w listopadzie w warunkach krótkiego dnia i spowolnionej niską temperaturą wegetacji działanie preparatu jest wolniejsze, a część chwastów, w zaawansowanych fazach rozwoju może być trudniejsza do zwalczenia. Najlepszą skuteczność działania uzyskujemy, kiedy chwasty są w fazie wschodów, a rośliny zbóż są jeszcze niewielkie i nie utrudniają dobrego pokrycia gleby preparatem. Nie ma technicznych przeciwwskazań do stosowania preparatu we wcześniejszych fazach rozwojowych, po siewie czy w fazie szpilkowania. Obecnie trwają badania nad rozszerzeniem zakresu stosowania.

Snajper działa praktycznie przez cały okres jesieni i zimy, gdy tylko temperatura staje się sprzyjająca dla wegetacji chwastów. W korzystnych warunkach agrotechnicznych oraz klimatycznych (niskie temperatury zimą spowalniające rozkład substancji aktywnych) można oczekiwać działania glebowego herbicydu wczesną wiosną i zwalczania chwastów wschodzących na początku nowego sezonu wegetacji. Należy też pamiętać o zapobieganiu powstawania odporności chwastów. Wymaga to bardzo starannego doboru preparatów i ich rotacji – nie tylko różnych nazw i marek, ale przede wszystkim różnych grup chemicznych, do których należą. Obecnie większość preparatów stosowanych w zbożach oparta jest na substancjach z grupy sulfonylomoczników. Preparat SNAJPER zapewnia wysoką skuteczność działania, oferując jednocześnie realną alternatywę dla tych preparatów. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla intensywnych gospodarstw uprawiających wysoko plonujące zboża, tytułowym strzałem w dziesiątkę. Raz a dobrze.

Paweł Borkowski
 

 

\"\" \"\"

Poprzedni artykułW jatrofie siła
Następny artykułRozlewnia wody

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE