Spotkanie z przedstawicielami branży mleczarskiej

O sytuacji w rolnictwie i powodach rolniczych protestów mówił, na spotkaniu z przedstawicielami Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że zagadnienia wskazywane przez branżę mleczarską będą analizowane w resorcie.

Spotkanie z przedstawicielami branży mleczarskiej

Powody protestów rolników

– Rolnicy protestują w słusznej sprawie. Rozumiem ich argumenty. To sprawa zapewnienia ciągłości produkcji rolnej. Rolnicy potrzebują środków, żeby już wkrótce rozpocząć wiosenne prace polowe – podkreślił minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa wskazał na zasadniczy powód protestów, którym jest ich trudna sytuacja finansowa, spowodowana spadkiem opłacalności produkcji rolniczej – niskimi dochodami przy wysokich kosztach produkcji. Jako przyczyny spadku opłacalności minister wymienił nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu oraz nadmierny napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

– Rolnicy mają rację, twierdząc, że produkty rolno-spożywcze z Ukrainy wpływają do Polski w nadmiernej ilości. Zwiększył się napływ produktów wrażliwych, czyli cukru, miodu oraz drobiu – przyznał minister.

Napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy

– Rolnicy chcą całkowitego zakazu importu towarów z Ukrainy. Mówię im jednak, że handel działa w obie strony – my także sprzedajemy produkty rolne do Ukrainy – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski poinformował, że trwają rozmowy z Ukrainą w celu wypracowania rozwiązań ograniczających nadmierny napływ do Polski produktów wrażliwych – ostatnią rozmowę z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim odbyłem dziś – poinformował minister Siekierski i dodał, że rozmowa ta była trudna.

Ograniczenie wymogów Zielonego Ładu

Minister Siekierski odniósł się do postulatu rolników dotyczącego całkowitej rezygnacji z Zielonego Ładu.

– Rolnicy chcą Zielony Ład „wyrzucić do kosza”. Tego zrobić się nie da, ale można go maksymalnie ograniczyć i jesteśmy na dobrej drodze, żeby tego dokonać – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że trwają rozmowy w tej sprawie na szczeblu międzynarodowym i krajowym. Minister przypomniał, że Komisja Europejska już odstąpiła od kilku wymogów i poinformował, że oczekujemy dalszych, konkretnych deklaracji KE i udokumentowanych decyzji.

– Zielony Ład został przyjęty kilka lat temu, zaakceptowany przez rząd. Szkoda, że wtedy zabrakło ze strony zarówno rządu, jak i rolników refleksji, iż wiele wymogów jest nieracjonalnych– stwierdził minister Siekierski.

Kontrole na granicach

Minister poinformował, że produkty rolno-spożywcze będą dokładniej niż dotychczas kontrolowane przez odpowiednie służby na granicach.

Wsparcie finansowe

– Podczas rozmów z protestującymi rolnikami proponuję, żeby skupiać się na sprawie opłacalności produkcji. Robię wszystko, żeby utrzymać dopłaty dla rolników na dotychczasowym poziomie – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że na temat wsparcia finansowego rolników z budżetu państwa rozmawiał dwukrotnie z Premierem i Ministrem Finansów.

Minister Siekierski przypomniał, że wsparcie to dotyczy m.in. dopłat do kukurydzy, pomocy klęskowej, kredytów płynnościowych, dopłatach do paliwa rolniczego.

Sytuacja w sektorze mleczarskim

Minister Czesław Siekierski poprosił przedstawicieli branży mleczarskiej o dokładne sformułowanie ich tez i zapewnił, że odpowiednie departamenty w ministerstwie będą je analizować. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich poprosił o przeanalizowanie w MRiRW zagadnień dotyczących m.in. unijnych przepisów dotyczących interwencyjnego skupu masła i mleka w proszku, a także znowelizowania ustawy o funduszu promocji produktów rolno-spożywczych.

– Merytoryczne zagadnienia dotyczące sektora mleczarskiego przedstawię na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 26 lutego – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics