Sprzedaż ciągników: silne wzrosty w połowie roku

  Sprzedaż ciągników rośnie. W czerwcu zarejestrowano 832 nowe ciągniki rolnicze. Udało się więc poprawić majowy wynik o 22 proc. Wzrost odnotowano również w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Wyniósł on 8 proc. – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

  rolnictwo, portal rolny, sprzedaż ciągników, ciągniki, leasing, John Deere, Ursus, Zetor, Deutz Fahr, New Holland,

  Pierwsze półrocze zakończyło się rejestracją 3983 nowych ciągników rolniczych. To wartość o 4 proc. (173 szt.) niższa od osiągniętej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dwie liderujące marki zdołały jednak poprawić swoje wyniki. New Holland odnotował 20 proc. wzrostu, a John Deere – 26 proc. – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

  Rozwarstwienie na rynku

  W czerwcu przewagę nad konkurencją wykształciły dwie marki, przekraczając pułap 15 proc. udziału w rynku. Na czele zestawienia uplasował się New Holland, z liczbą 153 rejestracji. Marka odnotowała 12 proc. wzrostu w stosunku do maja. Wynik ten był również o 31 proc. wyższy od tego z analogicznego okresu ubiegłego roku. Drugą pozycję objął John Deere, dzięki rejestracji 130 maszyn. Wydano o 4 proc. mniej tablic do zielono-żółtych traktorów niż w poprzednim miesiącu. Producent odnotował jednak 12 proc. wzrostu w ujęciu rocznym. Trzecie miejsce należy do marki Ursus. Rejestracja 85 ciągników tej marki przełożyła się na 400 proc. wzrostu w stosunku do maja. Był to także wynik o 89 proc. wyższy od tego z czerwca 2017 roku.

  Bezkonkurencyjne modele

  Najczęściej rejestrowanym ciągnikiem w czerwcu był Ursus 6014. Traktor o takim oznaczeniu wybrano 34 razy. Popularną maszyną był również John Deere 6120M, zarejestrowany 23-krotnie. Trzecią najchętniej wybieraną konstrukcją był New Holland TD 5.85. Właścicieli znalazły 22 egzemplarze takiego ciągnika.

  Sprzedaż ciągników. Potrzeby nie maleją

  Nadal to mieszkańcy Mazowsza najczęściej decydują się na rejestrację nowego ciągnika. W czerwcu tablice otrzymało tam 157 maszyn – to o 9% więcej niż w poprzednim miesiącu. Region odnotował także 40 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Druga lokata przypadła województwu lubelskiemu. Zarejestrowano tam 133 ciągniki, co przełożyło się na 90 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym. Wynik ten jest również o 45 proc. wyższy od tego z czerwca 2017 roku. Na trzeciej pozycji uplasowała się Wielkopolska, z liczbą 81 rejestracji. Sprzedaż w tym regionie wzrosła o 25 proc. w porównaniu z majem. Udało się również o 7 proc. poprawić wynik z czerwca ubiegłego roku.

  Redakcja AgroNews, fot. New Holland

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here