Stado krów z Deszczna zostanie wybite. Główny Lekarz Weterynarii podjął decyzję

Nie ma już ratunku dla 170 krów z gminy Deszczno (woj. lubuskie). Główny Lekarz Weterynarii uznał, że stado może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych zwierząt, dlatego należy je wybić.

Stado krów z Deszczna, krowy, Główny Lekarz Weterynarii

Stado krów z Deszczna zostanie wybite

Po dokonaniu gruntownej analizy uwarunkowań prawnych i epizootycznych dotyczących stada krów z gminy Deszczno, powiat gorzowski, Główny Lekarz Weterynarii podtrzymał decyzję o zabiciu 170 sztuk bydła, które od 20 lat żyje bez właściciela.

– Za taką oceną sytuacji przemawiają względy natury prawnej jak również potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych przed zagrożeniami, których źródło może stanowić przedmiotowe stado bydła – informuje inspekcja weterynaryjna.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że zwrócił się w tej sprawie do Rady Sanitarno-Epizootycznej.

– Rada Sanitarno-Epizootyczna uznała, że nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia publicznego jakie wiąże się z utrzymywaniem przy życiu tak licznego stada zwierząt nieobjętego dotychczas kontrolą lekarsko-weterynaryjną oraz, że wydana w tej sprawie decyzja była w pełni uzasadniona – wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii.

Z tą decyzja nie zgadzają się obrońcy zwierząt, zwłaszcza że zgłosił się rolnik, który chce przygarnąć pozbawione opieki stado.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here