Stare zboża w dół, a nowe w górę

Unijne kontrakty na ubiegłoroczną pszenicę, kukurydzę i rzepak (wykonanie w maju) poruszają się od początku miesiąca w wąskim trendzie bocznym, znacznie poniżej marcowych historycznych szczytów.

Stare zboża w dół, a nowe w górę
Stare zboża w dół, a nowe w górę

Pszenica straciła połowę wybicia wynikającego z wybuchu wojny

Podobnie zachowują się majowe kontrakty na zboża w Chicago. Trend boczny na kukurydzy obowiązuje od początku marca, kiedy to kontrakt zaliczył swoje 10-letnie maksima. Wyceny starej kukurydzy pozostają ciągle w pobliżu tych maksimów. Za to pszenica (stary zbiór), która podrożała na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę o 60% do 13,5 usd/buszel (historyczny szczyt), notowana jest w kwietniu nieco powyżej 10 usd/buszel, czyli straciła połowę wybicia wynikającego z wybuchu wojny. Okazuje się, że popyt na starą pszenicę z USA i UE nie wrósł zauważalnie po odcięciu nabywców od ukraińskiego ziarna. Na razie Ci skierowali się głównie do Indii.

W odróżnieniu od ciągle bardzo wysoko wycenianych starych unijnych zbóż i rzepaku, ceny nowych dostaw rosną w kwietniu, zmniejszając różnicę między starym, a nowym zbiorem do niespełna 20 eur/t w przypadku kukurydzy i pszenicy. Rynek zaczyna uwzględniać w wycenach kontraktów futures brak lub tylko bardzo ograniczone dostawy zbóż z Ukrainy w tym roku. Wprawdzie ukraińscy rolnicy starają się wysiać maksymalną ilość upraw, to jednak z uwagi na wojnę i braki środków produkcji areał i plony mocno spadną. Jeszcze większą niewiadomą są możliwości eksportowe, czyli przyszłość ukraińskich portów, zaminowanych akwenów itp. Dla przykładu ukraiński AgroConsult zakłada o 55% mniejsze zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23 z mniejszej o 40% powierzchni.

Do mocno ograniczonej przez wojnę podaży dochodzą już widoczne (pszenica ozima w USA) i te potencjalne problemy pogodowe na głównych terenach światowych upraw oraz zmiany areału w USA (mniej kukurydzy, a więcej soi).

Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w USA:

Tygodniowa sprzedaż eksportowa (zamówienia) amerykańskich zbóż i soi mieściła się w granicach oczekiwań handlowych. Kukurydza osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 927 600 ton (łącznie stary i nowy zbiór). Sprzedaż soi wyniosła w 1 099 300 ton, a sprzedaż pszenicy osiągnęła poziom 379 300 ton starych i nowych zbiorów. Popyt na zboża z USA nadal pozostaje silny.

USA – tygodniowe zamówienia eksportowe netto w tygodniu kończącym się 31-marca 2022:

  • Pszenica: 156,3 tys. ton w tym sezonie (+11% w porównaniu do średniej 4-tygodniowej); 223,0 tys. ton – dostawa w sezonie 2022/23;
  • Kukurydza: 782,4 tys. ton w tym sezonie (-44% w stosunku do średniej z 4 tygodni); 145,2 ty. ton z dostawą w sezonie 2022/23;
  • Soja: 800,7 tys. ton w tym sezonie (-38% w stosunku do średniej z 4 tygodni); 298,5 tys. ton – dostawa a nowym sezonie.

Prognoza: (stary sezon / nowy sezon):

  • Pszenica: 50-500 tys. ton / 50-250 tys. ton;
  • Kukurydza: 0,475-1,0 mln ton / 100-400 tys. ton;
  • Soja: 0,5-1,15 mln ton / 100-400 tys. ton.

W piątek (o 18:00 naszego czasu) USDA opublikuje swoje comiesięczne prognozy krajowego i światowego bilansu na rynkach rolnych. Jeśli pojawią się jakieś niespodzianki, to możemy zobaczyć gwałtowne ruchy cen w obie strony.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE