Startuje kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!

Dziś z okazji Światowego Dnia Konkurencji – startuje kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!”, która ma zwiększyć świadomość na temat naruszeń prawa konkurencji i zachęcić pracowników firm do przeciwdziałania im.

Podejrzewasz, że twoja firma nielegalnie ustala ceny, ustawia przetargi czy podzieliła rynek z konkurencją? Masz na to dowody? Zawiadom UOKiK w ramach programu Sygnalista.

Startuje kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!
Startuje kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!

Pracujesz w kilkuosobowym dziale sprzedaży, wykonujesz polecenia kierownika, nie masz realnego wpływu na decyzje firmy, ale masz wrażenie, że łamie ona prawo antymonopolowe? Obserwujesz, że twoi szefowie ustalają ceny minimalne z konkurentami lub producentem albo firma obsługuje tylko klientów z określonego regionu, a pozostałych odsyła do innego dystrybutora? Masz dostęp do maili lub innych dowodów, które mogą to potwierdzać? Właśnie do takich osób adresowana jest najnowsza kampania społeczna Prezesa UOKiK promująca m.in. program Sygnalista.


Pobierz wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

 

Z okazji Światowego Dnia Konkurencji uruchamiamy w mediach społecznościowych kampanię „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” skierowaną głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej, IT. Chcemy im uświadomić, jakie praktyki, z którymi być może spotykają się w swojej pracy, są zakazane jako naruszające zasady uczciwej konkurencji. Celem kampanii jest także zachęcenie do informowania UOKiK o niedozwolonych porozumieniach. Można to zrobić anonimowo. Dzięki przekazanym sygnałom, które umożliwią wykrycie i położenie kresu zmowie na rynku, skorzystają uczciwi przedsiębiorcy, a także konsumenci, którzy zyskają swobodny dostęp do produktów i bez ograniczeń będą mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” potrwa do 20 grudnia

Kampania „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” potrwa do 20 grudnia. Banery, grafiki i krótki spot o tym, w jaki sposób zawiadomić Prezesa UOKiK o zmowie rynkowej lub przetargowej albo nadużywaniu pozycji dominującej pojawią się m.in. na portalach branżowych, Facebooku i YouTubie.

Co to jest program Sygnalista?

Program Sygnalista, dzięki któremu Prezes UOKiK otrzymuje anonimowe sygnały dotyczące potencjalnych naruszeń prawa konkurencji, działa od kwietnia 2017 r. Na początku sygnaliści mogli nawiązać kontakt z Urzędem za pomocą skrzynki mailowej oraz infolinii. Od grudnia 2019 r. mogą wysyłać zgłoszenia za pomocą specjalnej platformy internetowej dostępnej pod adresem report.whistleb.com/pl/uokik. Ułatwia ona osobom, które zgłaszają antykonkurencyjne praktyki u swoich obecnych lub byłych pracodawców, uporządkowanie przekazywanych informacji i wskazuje, jakiego rodzaju dane są istotne z punktu widzenia Prezesa Urzędu. Do zgłoszenia można dołączyć dowody, np. maile czy notatkę ze spotkania.

Zawiadomienie można złożyć w pełni anonimowo

Szczególnie cenne są dla nas wszelkie informacje niedostępne publicznie, które mogą posiadać pracownicy lub byli pracownicy danego przedsiębiorstwa. Mogą to być firmowe informacje wewnętrzne o podjętych ustaleniach, dane z kalendarzy o odbytych spotkaniach, korespondencja i inne dokumenty zawierające informacje wskazujące na antykonkurencyjne uzgodnienia. Jednak już sama informacja o sposobie funkcjonowania kartelu czy wskazówki, gdzie i jakich dowodów naruszenia można szukać u danego przedsiębiorcy, jest bardzo wartościowa. Zawiadomienie można złożyć w pełni anonimowo. Pracownicy Urzędu również nie będą znali tożsamości sygnalisty – zapewnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Połączenie między Urzędem, aplikacją i sygnalistą jest szyfrowane i zabezpieczone hasłem. Metadane z dołączonych plików są automatycznie usuwane. Nie można zatem dojść do IP komputera osoby zgłaszającej.

Od początku działania programu Sygnalista do końca listopada 2021 r. do UOKiK wpłynęło 5875 zgłoszeń. W tym roku było ich 414. – Za każdy sygnał bardzo dziękujemy. Wszystkie starannie sprawdzamy, a jeśli stosowanie antykonkurencyjnych praktyk przez przedsiębiorcę się potwierdza, podejmujemy działania w ramach naszych kompetencji, w tym poprzez realizację kontroli czy przeszukań. Za zmowy rynkowe grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Jakie naruszenia można zgłaszać?

Zależy nam przede wszystkim na informacjach o nielegalnych zmowach – porozumieniach konkurentów, np. producenta z producentem, a także o porozumieniach pionowych, czyli np. między producentem i sprzedawcą. Można też informować Urząd o nadużywaniu pozycji dominującej.

Niedozwolone porozumienia mogą polegać na:

  • ustalaniu cen,
  • ustalaniu wielkości produkcji,
  • podziale rynku: np. terytorialnym, podmiotowym (wg określonych grup klientów) czy produktowym,
  • zmowach przetargowych.

Źródło: UOKiK

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics