Strażacy i sąsiedzi odbudowali dom po pożarze w rekordowym tempie

62 dni – tyle trwała budowa nowego domu dla 87-letniej pani Teresy i jej 64-letniego syna Zbigniewa. Ich dom spłonął ostatniego dnia 2020 roku, ale z pomocą ruszyli strażacy i mieszkańcy Olszowic.

Strażacy i sąsiedzi odbudowali dom po pożarze w rekordowym tempie
Strażacy i sąsiedzi odbudowali dom po pożarze w rekordowym tempie foto: OSP Olszowice

Pożar wybuchł w Sylwestrowy poranek w Olszowicach. Prawdopodobnie przyczyną był kiepski stan instalacji elektrycznej. Pani Teresa i jej syn Zbigniew w pożarze stracili cały swój dobytek.

Jeszcze w momencie, gdy strażacy byli na miejscu uzgodniliśmy, że pomożemy. Już wtedy założyliśmy internetową zbiórkę pieniędzy, wykorzystując złoty czas w zarządzaniu kryzysowym – moment, w którym wszyscy dookoła słyszeli o pożarze i byli zainteresowani pomocą – mówi Dariusz Tylek, sekretarz OSP Olszowice.

W ciągu pierwszych dni po założeniu zbiórki udało się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych na odbudowę domu. – W sumie na ten cel pieniądze wpłaciło prawie 1500 osób. Gdy dobiliśmy do 180 tysięcy złotych, przestaliśmy promować zbiórkę bo już widzieliśmy, że tych pieniędzy na pewno wystarczy – dodaje Tylek.

Z pomocą pogorzelcom ruszyli druhowie z OSP Olszowice oraz mieszkańcy miejscowości i właściciele lokalnych firm.

Straż jest takim zapalnikiem, miejscem wokół którego ludzie się zbierają. Pierwszego dnia sprzątania pogorzeliska na miejscu było 50 osób – nie tylko strażaków, ale też mieszkańców, sąsiadów – relacjonuje Dariusz Tylek.

Nowy dom powstał w zaledwie 62 dni – pani Teresa z synem wprowadzili się do niego na początku marca. Dom został całkowicie wyposażony w meble i urządzenia AGD, zamontowano też panele fotowoltaiczne.

To nie koniec pomocy dla pogorzelców. W planach jest jeszcze budowa altanki oraz kapliczki z figurką Matki Boskiej, która ocalała z pożaru.

Źródło: OSP.pl Fot.: OSP Olszowice

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 12 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE