Stres cieplny u krów – jak sobie z nim radzić?

Wszyscy wiemy, że nasze krowy ulegają stresowi cieplnemu w letnim upale, a kiedy już tak się dzieje, możemy się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Stres cieplny u krów – jak sobie z nim radzić?
Stres cieplny u krów – jak sobie z nim radzić?

Istnieją długotrwałe i krótkoterminowe skutki działania upałów. Celem każdego producenta mleka powinno być ich maksymalne zminimalizowanie. Niezależnie, czy mamy odczynienia z chowem w zupełnie nowej czy starszej oborze wolnostanowiskowej lub oborze uwięziowej, w każdej z nich krowy doświadczają skutków letnich upałów i wahań wilgotności. Zwierzęta pokazują to nam na wiele sposobów. Od spadku dziennej produkcji i jakości mleka, poprzez obniżenie wskaźników reprodukcji, na zmniejszeniu szczytowej wydajności kończąc. Co ma istotny wpływ na całą laktację. Jak nietrudno się domyśleć, wszystko to powoduje utratę dochodów, które są kluczowe w prowadzeniu każdego stada bydła mlecznego.

Czy wiesz, jaka jest długowieczność twojego stada?

Matka Natura nie była dla nas ostatnio łaskawa, „fundując” hodowcom wiosną mokre pola, a nawet majowe śnieżyce. Na szczęście dla nas, istnieją działania, które możemy przedsięwziąć, aby przygotować nasze krowy na gorące letnie miesiące.

Krowy przyjmują ciepło ze środowiska i wytwarzają ciepło metaboliczne z jedzenia i trawienia paszy. Problemy zaczynają się pojawiać, jeśli temperatura i wilgotność wzrastają, a krowy nie mają możliwości zrównoważenia swoich zysków metabolicznych i środowiskowych.

Źródło: pfhb.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 7 =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,230SubskrybującySubskrybuj

IJHARS: całkowity brak oznakowania opakowań warzyw, owoców i ziemniaków

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków. Objęto nią 334 podmioty, w tym 226 sklepów i...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE