Styczniowy eksport Ukrainy największy od rozpoczęcia wojny

W styczniu 2024 r. Ukraina osiągnęła rekordowy wolumen fizycznego eksportu – 12 mln ton towarów. Poinformowała o tym 5 lutego służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.

Styczniowy eksport Ukrainy największy od rozpoczęcia wojny

„Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia przedwojennej wielkości fizycznego eksportu. W styczniu 2024 r. Ukraina wyeksportowała 12 mln ton produktów. To tylko o 2 mln ton mniej niż w przedwojennym styczniu 2022 r.

Z tego 8,7 mln ton wyeksportowano transportem morskim” – powiedział Yu. Svyridenko.

Przypomniała także, że w styczniu po raz pierwszy w działalności eksportowej brał udział statek ubezpieczony od ryzyka wojennego w ramach ubezpieczenia UNITY, utworzonego przez ukraiński rząd wraz z partnerami.

W zeszłym miesiącu pierwszy statek ubezpieczony od ryzyka wojennego w ramach ubezpieczenia UNITY udał się do załadunku w portach Wielkiej Odessy. Koszt ubezpieczenia wskazanego statku wyniósł 0,75% wartości statku, czyli jest znacznie tańszy niż w okresie BCGI” – zauważył pierwszy wicepremier.

Andrzej Bąk
Źródło: Ministerstwo Gospodarki Ukrainy

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics