Taki jest polski rolnik!

Polski rolnik: nowoczesny, z aspiracjami!

Sprawnie zarządzający, wyedukowany, a przede wszystkim inwestujący – Polski rolnik, po dekadzie spędzonej w Unii Europejskiej, żyje w zupełnie innym świecie – informuje „Puls Biznesu”.

Od wejścia do UE przeciętny miesięczny rozporządzalny dochód polskiego rolnika zwiększył się o ponad 80 proc., a roczne wydatki na inwestycje – dwukrotnie (według danych na koniec 2011 r.; nowszych danych Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie opublikował).

 

\"\"

 

Grupa rolników z najniższymi dochodami (do 2 tys. zł) skurczyła się z 35 proc. w 2005 r. do 12 proc. w 2013 r., a grupa osiągająca dochód 6-8 tys. zł urosła w tym czasie z 3 do 7 proc. – wynika z danych Martin&Jacob, firmy, która co roku bada rolników posiadających co najmniej 15 ha ziemi.

– Rolnicy coraz lepiej oceniają swoją sytuację materialną, a ich przewidywania dotyczące przyszłości są coraz bardziej optymistyczne. Przed wejściem do UE pozytywne nastawienie miało 17 proc., a po wejściu – 37 proc. – mówi Marcin Chrobot, prezes Martin & Jacob.

– Przed dekadą produkowaliśmy średnio 3 tony pszenicy z hektara, obecnie produkujemy 6 ton. Podobnie jest z innymi surowcami. Wyższa wydajność przekłada się na większe zyski i napędza kolejne inwestycje – mówi Daniel Janusz, prezes giełdowego Feerum.

Źródło: Puls Biznesu
Redakcja AgroNews, fot.:sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here