ASF nie odpuszcza. Jest kolejny przypadek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym, dziewięćdziesiątym szóstym przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

 

\"rolnictwo,
 

Dziewięćdziesiąty szósty przypadek stanowią zwłoki czterech padłych dzików znalezione w pobliżu miejscowości Osówka (gmina Czyże, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 21 km od granicy polsko – białoruskiej.

Od padłych dzików pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższe przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.  Zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

W ubiegłym tygodniu w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą. Stado liczyło 292 sztuki.

Jest to czwarte ognisko choroby u świń od 17 lutego 2014r., czyli od stwierdzenia pierwszego przypadku ASF u dzików. Ostatnie ognisko u świń stwierdzono 31 stycznia 2015r. w powiecie białostockim.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Algy O Connel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here