Trzy psy dotkliwie pogryzły 7-latkę, dziewczynce założono ponad dwadzieścia szwów

We wsi Gucin gm. Nowe Miasto jadącą na rowerze 7-latkę zaatakowały trzy psy, które nagle wybiegły z terenu jednej z posesji. Z policyjnych ustaleń wynika, że czworonogi przebywały w kojcu przy domu. Najprawdopodobniej zrobiły podkop pod ogrodzeniem kojca i wydostały sie na ulicę, na której zaczęły gonić jadące na rowerze dziecko. Gdy psy zaatakowały 7-latkę, ta się przewróciła.

Trzy psy dotkliwie pogryzły 7-latkę, dziewczynce założono ponad dwadzieścia szwów
Trzy psy dotkliwie pogryzły 7-latkę, dziewczynce założono ponad dwadzieścia szwów

Dziewczynka z licznymi ugryzieniami obu nóg została przewieziona do szpitala. Konieczne było założenie ponad 20 szwów. W płońskiej komendzie prowadzone jest postępowanie w związku z niezachowaniem przez właścicielkę psów środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.

Policjanci przypominają

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest trzymany, nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować cierpienia psa ani uszkodzenia ciała. Musi mu gwarantować niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu, czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien też pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Rusza Fundusz Ochrony Rolnictwa

Pamiętaj, to właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

Źródło: Policja Mazowecka, kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta staranował ogrodzenie i uciekał policji

Perspektywa spędzenia pięciu lat za kratkami grozi mieszkańcowi gminy Milejów, który nietrzeźwy uciekał ciągnikiem przed funkcjonariuszami. Traktorzysta uszkodził bramę i ogrodzenie na prywatnych posesjach,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics