Tytoniarze piszą do Obamy

Przedstawiciele związków zawodowych rolników i organizacji plantatorskich wystosowali list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w sprawie zaliczenia polskiego eksportu tytoniu na rynek amerykański do kwot wwozowych przysługujących obecnie wyłącznie krajom „starej Unii Europejskiej” – poinformował OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pod apelem zebrano ponad 2.500 podpisów rolników popierających równouprawnienie polskiej produkcji rolnej w USA.

Wspólną deklarację, sformułowaną z inicjatywy Zakładów Tytoniowych w Lublinie na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu-Społecznego w Lublinie sygnowali m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych – przewodniczący Rady Krajowej Leszek Barwiński; Związku Zawodowego Rolników OJCZYZNA – przewodniczący regionu lubelskiego Konrad Rękas; Związku Plantatorów Tytoniu w Lublinie; Zrzeszenia Producentów Tytoniu „Lubelski Tytoń” – prezes Andrzej Ściborski; Zrzeszenia Producentów Tytoniu „Pol-Tabac” – prezes Edward Komornik oraz Grupy Producentów „Krasnostawski Tytoń” – prezes Maria Bubiłek.

„Ustalone w amerykańskiej taryfie celnej kontyngenty taryfowe na tytoń w rażący sposób naruszają zasady jednolitego rynku Unii Europejskiej. U podstaw tworzenia i funkcjonowania UE leży równość jej członków. Niezrozumiałe dla polskiego rolnika-plantatora jest tworzenie przez USA podziału na „starą sprzed 2004r.” i „nową” Unię Europejską” – napisali związkowcy prosząc prezydenta Obama o zmianę przepisów, które określili jako restrykcje i dyskryminację. List wraz z podpisy zostanie przekazany ambasadorowi USA w Warszawie, Lee A. Feinsteinowi z wnioskiem o przesłanie do Waszyngtonu.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here