Udaremnili wwóz 200 l pestycydów. Przemytnik miał dostać… 30 euro

200 litrów niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej. Substancję przewoził w zbiorniku paliwa kierowca ciężarówki.

\"rolnik,

Celnicy w Korczowej skierowali do rewizji wjeżdżający do Polski samochód ciężarowy. Za kierownicą pojazdu na polskich numerach rejestracyjnych zasiadał obywatel Ukrainy. Zgodnie z dokumentami okazanymi do odprawy w ciężarówce przewożone były płyty wiórowe.

Podczas rewizji pojazdu, wątpliwość funkcjonariuszy wzbudził jeden ze zbiorników paliwa, w którym znajdowała się biała ciecz niewiadomego pochodzenia.

Funkcjonariusze pobrali próbki i przekazali je do badań w laboratorium celno-skarbowym w Przemyślu, a te wykazały obecność substancji stosowanych jako środki ochrony roślin.

Jak wyjaśnił 29-letni kierowca pojazdu, za nielegalny przewóz tego towaru przez granicę miał otrzymać 30 euro. Niewiadomego pochodzenia środki ochrony roślin miały najprawdopodobniej trafić do odbiorcy w woj. podkarpackim.

Towar został zatrzymany do wszczętego przeciwko kierowcy postępowania karnego-skarbowego.

\"rolnik,

Setki litrów podrobionych pestycydów

Od początku 2017 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych udaremnili 74 przypadki przemytu środków ochrony roślin, zatrzymując łącznie 583 kg i 956 litrów nielegalnych środków ochrony roślin.

Przemycane pestycydy najczęściej wykrywane są w bagażach, zbiornikach paliwa, bagażnikach czy skrytkach konstrukcyjnych pojazdów.

Redakcja AgroNews, fot. KAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here