UE: Mocne ceny pszenicy konsumpcyjnej!

Pod koniec tygodnia na paryskiej giełdzie Matif notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym umocniły się o 2,6% do 204,8 EUR/tonę, natomiast kukurydzy – o 1,6% do 177,3 EUR/tonę- podaje FAMMU/FAPA.

 

\"\"

 

Prawdopodobnie utrzymujące się na wysokim poziomie notowania pszenicy w kontraktach terminowych „podciągają” obecnie w górę także ceny kukurydzy, pomimo nadal bardzo dobrych prognoz zbiorów dla tego ostatniego gatunku.   Rynek zbożowy jest w nadal trochę zdezorientowany brakiem odniesienia do obiektywnych danych statystycznych i prognostycznych USDA.

Październikowy raport decyzją zarządu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa nie ukazał się. Kolejna jego edycja planowana jest dopiero na 8 listopada br. Obecnie analitycy odnoszą swoje prognozy do wrześniowego raportu.

Czytaj także:
Plony pszenicy najwyższe od lat!
Ten produkt może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu!
Ile pszenicy na zakup ziemi?!

Z badań sondażowych zbieranych od niezależnych firm analitycznych wynika, że w dalszym ciągu Stany spodziewają się rekordowej produkcji kukurydzy, co powinno wpłynąć na znaczne poprawienie zarówno amerykańskiego, jak i globalnego bilansu tego gatunku.  Polepsza się sytuacja z zasiewami zbóż ozimych na Ukrainie i w Rosji. Doniesienia z Europy są również uspokajające.

W Stanach poprawiają się perspektywy dla siewów pszenicy HRW na zbiór w 2014 r. Z Australii napływają bardzo dobre informacje o stanie upraw. Niektóre prognozy wskazują nawet na produkcję pszenicy w wysokości ponad 25 mln ton, co należałoby uznać za bardzo dobry wynik.  Ceny pszenicy na amerykańskim rynku utrzymują się jednak nadal na wysokim poziomie.

Ostatni tydzień przyniósł ich dalsze umocnienie. I tak pszenica SRW na CBoT w kontrakcie grudniowym wyceniana była po 255,9 USD/tonę. Z kolei pod koniec tygodnia pszenica HRW na giełdzie w Kansas notowana była po 280,8 USD/tonę, tj. o 2% więcej niż tydzień wcześniej, a HRS w Minneapolis – po 276,3 USD/tonę, tj. o 0,9% więcej niż przed tygodniem. 

Niewykluczone, że na kształtowanie się tendencji cenowych wpływa obecnie przede wszystkim wysoki popyt na pszenicę konsumpcyjną ze strony importerów, w tym rynku chińskiego. Chiny w tym sezonie znacznie zwiększą import pszenicy ze względu na spadek rodzimej produkcji tego gatunku.

Natomiast notowania kukurydzy na CBot zniżkują. W tym tygodniu ceny kukurydzy w kontrakcie grudniowym obniżyły się o 0,6% dochodząc do 173,3 USD/tonę. Jest to odzwierciedlenie zwiększającej się dostępności kukurydzy wraz z postępującymi żniwami. 

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu  
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here