UE: Rzepak trzyma się mocno wbrew taniejącej soi

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na sierpień’2015 przez tydzień umocnił się o 1,4% do 359,5 Euro/t wobec 352 Euro/t (+2,1%) przed dwoma tygodniami. Wbrew spadkowym tendencjom w Chicago rzepak umocnił wartość za sprawą utrzymania się niskiej podaży i popytu surowca. Tymczasem niemieccy spółdzielcy prognozują około 16,2% redukcje zbiorów rzepaku ozimego do 5,23 mln ton tj. nieznacznie mniej niż wcześniej zakładali.

Perspektywą na lato są mniejsze zbiory (21,5-22 mln ton wobec 24 mln ton rok wcześniej), ale wysokie zapasy pod koniec czerwca br. będą buforować spadek podaży. Na rynku rzeczywistym soja staniała, ale rzepak podrożał podążając za rynkiem terminowym.
 

 

\"\"

 

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na lipiec’2015 podrożała z 456,2 CAD/t (najwyższy poziom od 1,5 tygodnia) do 462,6 CAD/t (wobec 447 CAD/t przed dwoma tygodniami) na skutek obaw o skutki suszy na części kanadyjskich prerii, co zaktywizowało zakupy kontraktów przez fundusze powiernicze przy umocnieniu dolara kanadyjskiego, co wpływa na pogorszenia opłacalność eksportu.

W Chicago kontrakt terminowy na soję na sierpień staniał przez tydzień o z 351,6 USD/t do 343,4 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. (Przez ostatnie 2 tygodnie kontrakty na soję taniały). Prognozy USDA bilansu soi z 12 maja br. Dalsze pogłębienie spadków miało miejsce do 21 maja br. (do poziomu najniższego od około 7 miesięcy) pod wpływem wzrostu prognoz zbiorów w Ameryce Południowej powyżej poziomu przewidywanego przez USDA, bowiem rząd Argentyny zwiększył prognozy zbiorów soi o 1 mln ton do 60 mln ton (wg USDA 58,5 mln ton), a firma analityczna Agroconsult zwiększyła prognozy dla Brazylii z 95,8 mln ton do 96,1 mln ton (wg USDA 94,5 mln ton). Dodatkowo sprzyjająca aura dla upraw soi na środkowym zachodzie USA oraz ograniczony popyt eksportowy wpływała na duszenie cen. Soja może w najbliższym czasie dalej być pod presją podaży, jakkolwiek nie wykluczone są okresowe wahania cen w trendzie spadkowym.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień br. mocno podrożała przez tydzień o 5,1% do 185 Euro/t, natomiast kukurydza w kontrakcie na czerwiec nieznacznie staniała o 0,3% do 154,5 Euro/t. W minionym tygodniu na giełdzie w Paryżu wzrosły ceny pszenicy pod wpływem wieści zza oceanu o możliwości pogorszenia jakości pszenicy pod wpływem wilgotnej aury w USA oraz suszy w Kanadzie i Rosji, która może wpłynąć na redukcję poziomu zbiorów.

Czytaj także:
UE: prognozy plonów oleistych w 2015 roku
Prognozy zbiorów zbóż na świecie i w UE: dobre plony, niska cena

Dodatkowo była wspierana umocnieniem notowań pszenicy w Chicago. Kukurydzę cechowały dość stabilne ceny i tylko nieznacznie staniała, podążając za nastrojami w Chicago.

Francuska firma analityczna Sttrategie Grains zwiększyła comiesięczne prognozy dla zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 1,2 mln ton do 142,6 mln ton (-4% wobec poprzedniego roku). Aura sprzyja wegetacji zbóż dzięki deszczom w ostatnich tygodniach, zatem prognozy zbiorów mają mogą się zmaterializować o ile pogoda do zbiorów będzie korzystna.

Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/Clinton Charles Robertson
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here