UE: Zbiory jabłek i gruszek zredukowane

WAPA – Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek podało najnowsze dane dotyczące tegorocznych zbiorów wspomnianych owoców w krajach unijnych –  wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA .

Tym samym zaprezentowane w październiku bieżącego roku dane stanowią korektę do wstępnych danych szacunkowych z 6 sierpnia br., czyli sprzed ponad 3 miesięcy.

Według danych z października zmiany były nieznaczne i dla całkowitej wielkości na unijnym rynku jabłek wprowadziły niewielką redukcję zbiorów o 25 tys. ton, a w przypadku gruszek o 91 tys. ton. Jak wynika z najnowszych, ale nieostatecznych danych, w sumie we wszystkich krajach Unii Europejskiej zostanie zebrane 9,714 mln ton wobec szacowanych w sierpniu 9,739 mln ton oraz 10,663 mln ton zebranych w roku 2011.

W przypadku gruszek najnowsza prognoza zakłada wielkość 1,969 mln ton wobec sierpniowej wielkości 2,060 mln ton oraz ostatecznego, ubiegłorocznego wyniku na poziomie 2,629 mln ton. Redukcji uległa produkcja jabłek w Wielkiej Brytanii – o 28 tys. ton, Hiszpanii – o 11 tys. ton oraz na Węgrzech i Słowenii – po 6 tys. ton.

Więcej za to uda się zebrać we Francji – o 18 tys. ton oraz Czechach – o 9 tys. ton. Największy spadek w zbiorach gruszek wobec danych z sierpnia odnotowała Portugalia – o 64 tys. ton oraz o 20 tys. ton Hiszpania, o 6 tys. ton Wielka Brytania i o 1 tys. ton Francja.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics