UE: Zbiory jabłek i gruszek zredukowane

WAPA – Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek podało najnowsze dane dotyczące tegorocznych zbiorów wspomnianych owoców w krajach unijnych –  wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA .

Tym samym zaprezentowane w październiku bieżącego roku dane stanowią korektę do wstępnych danych szacunkowych z 6 sierpnia br., czyli sprzed ponad 3 miesięcy.

Według danych z października zmiany były nieznaczne i dla całkowitej wielkości na unijnym rynku jabłek wprowadziły niewielką redukcję zbiorów o 25 tys. ton, a w przypadku gruszek o 91 tys. ton. Jak wynika z najnowszych, ale nieostatecznych danych, w sumie we wszystkich krajach Unii Europejskiej zostanie zebrane 9,714 mln ton wobec szacowanych w sierpniu 9,739 mln ton oraz 10,663 mln ton zebranych w roku 2011.

W przypadku gruszek najnowsza prognoza zakłada wielkość 1,969 mln ton wobec sierpniowej wielkości 2,060 mln ton oraz ostatecznego, ubiegłorocznego wyniku na poziomie 2,629 mln ton. Redukcji uległa produkcja jabłek w Wielkiej Brytanii – o 28 tys. ton, Hiszpanii – o 11 tys. ton oraz na Węgrzech i Słowenii – po 6 tys. ton.

Więcej za to uda się zebrać we Francji – o 18 tys. ton oraz Czechach – o 9 tys. ton. Największy spadek w zbiorach gruszek wobec danych z sierpnia odnotowała Portugalia – o 64 tys. ton oraz o 20 tys. ton Hiszpania, o 6 tys. ton Wielka Brytania i o 1 tys. ton Francja.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here