„Unia zdradziła rolników”! Węgry wzmacniają kontrole produktów rolnych z Ukrainy

Unia Europejska utrzymuje liberalizację handlu z Ukrainą, a tymczasem Węgry ogłosiły, że zaostrzą kontrole produktów rolnych, których importu zakazały w ubiegłym roku.

Minister rolnictwa Węgier István Nagy Fot.: Twitter X

Węgierski rząd ogłosił, że wprowadzi dla węgierskich firm obowiązek zgłaszania importu produktów rolnych, które objął ubiegłoroczny zakaz. Chodzi o niektóre zboża, nasiona oleiste, jaja i drób.

Minister rolnictwa István Nagy przedstawił plany rządu podczas czwartkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej.

Wzmocnienie kontroli i zwiększenie dotacji na olej napędowy

Wzmocnienie kontroli jest częścią pięciopunktowego pakietu mającego na celu rozwiązanie problemów rolników. Pakiet ten obejmuje także zwiększenie dotacji na olej napędowy.

Decyzja o wzmocnieniu kontroli to reakcja na porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie przedłużenia ulg dla Ukrainy w handlu z UE (tzw. autonomicznych środków handlowych – ATM) do czerwca 2025 roku.

Bruksela i Komisja Europejska zdradziły europejskich rolników, a wspierają ukraińskich oligarchów

– Bruksela i Komisja Europejska zdradziły europejskich rolników i zamiast tego wspierają ukraińskich oligarchów – powiedział Nagy, cytowany przez węgierskie państwowe media.

Węgry, Polska i Słowacja wprowadziły zakazy importu części produktów rolnych z Ukrainy (w Polsce dotyczy to kilku gatunków zbóź) we wrześniu ubiegłego roku, aby powstrzymać masowy napływ ukraińskiej żywności, do którego doszło wskutek wprowadzenia ATM.

Liberalizacja handlu z Ukrainą doprowadziła do „dużej nadpodaży i znaczącego spadku cen” na unijnym rynku agrospożywczym, podkreślił węgierski minister.

Embargo utrzymywane w Polsce, na Węgrzech i na Słowacji wielokrotnie krytykowała Komisja Europejska, która wskazuje, że handel jest wyłączną kompetencją UE.

Nagy ogłosił, że według nowych przepisów firmy działające na Węgrzech i zajmujące się importem tych typów produktów, które obejmuje zakaz będą musiały powiadomić o swojej działalności Węgierski Urząd Łańcucha Żywnościowego (Nébih), aby udowodnić, że ich produkty nie pochodzą z Ukrainy.

Powiadomienie musi być złożone elektronicznie przez podmiot sprzedający produkt lub organizujący transport.

Węgierski rząd, którego bliskie relacje z Kremla od dawna budzą niepokój w Brukseli, jest jednym z największych przeciwników liberalizacji handlu z Kijowem.

Komisja Europejska nie podjęła dotychczas żadnych działań prawnych, aby zmusić trzy kraje do zniesienia embarga. Nagy powiedział, że Budapeszt się tego spodziewa, ale nie ustąpi.

Protesty polskich rolników

W ubiegłym miesiącu polscy rolnicy blokowali granicę z Litwą, przez którą również docierają do Polski ukraińskie produkty.

Ukraińskie zboże trafia na Litwę, a następnie jest transportowane do Polski jako produkt unijny, wyjaśniają protestujący.

Polski rząd prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską, aby rozwiązać spór o import produktów rolnych. Relacje między Warszawą a Kijowem zaostrzyły się po tym, jak rolnicy rozpoczęli blokady granicy i wysypali część ukraińskiego zboża transportowanego do Polski.

Autor Maria Simon Arboleas | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics