Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór

Dobra decyzja podstawą powodzenia
Istotna jest bardzo dobra znajomość technologii produkcji na wczesny zbiór, dokładne rozeznanie bieżącego popytu oraz szybkość i operatywność działania. Ponieważ cena młodych ziemniaków jest „ceną dnia”, więc efekty ekonomiczne zależą w dużej mierze od momentu podjęcia decyzji o terminie zbioru i sprzedaży. Dobra decyzja rolnika musi być wypadkową uzyskania wysokości plonu i ceny ze sprzedaży. Każdy dzień powoduje co prawda wzrost plonu, ale jednocześnie spadek ceny.

W rejonach odpowiednich do uprawy ziemniaków zbieranych w niepełnej dojrzałości temperatura gleby na głębokości 10 cm na początku kwietnia osiąga 5–60C, a układ średnich temperatur w maju kształtuje się na poziomie 140C, w czerwcu zaś 170C. Do nasadzenia należy użyć odmian ziemniaków z grupy bardzo wczesnych i ewentualnie wczesnych, których cechy genetyczne pozwalają na wytworzenie w stosunkowo krótkim czasie odpowiednio wysokiego (opłacalnego) plonu handlowego np.: Bard, Denar, Fresco, Irys, Lord, Orlik, Ruta. Odmiany te bardzo szybko wiążą bulwy (30-35 dni od sadzenia) i posiadają szybkie tempo gromadzenia plonu.

Ponieważ ziemniaki wczesne mają skrócony o połowę okres wegetacji (zbiór następuje od 60–75 dni po posadzeniu) przygotowanie sadzeniaków musi być niezwykle staranne.

Casting na najlepszego sadzeniaka 
Materiał sadzeniakowy musi być zdrowy, a bulwy dosortowane. Sadząc ziemniaki wyrównane pod względem wielkości zapobiegamy nierównomiernym wschodom oraz przepustom w czasie sadzenia. Uzyskujemy również równomierną obsadę łodyg w łanie, co umożliwia ich jednolite doświetlenie i eliminuje konkurencję o składniki pokarmowe i wodę.

Lepiej jest używać sadzeniaków o większej masie, gdyż rośliny z nich wyrastające wcześniej wiążą bulwy, które szybciej osiągają wielkość handlową.

Niezbędnym warunkiem wczesnego uzyskania plonu handlowego jest podkiełkowanie sadzeniaków przez 4-8 tygodni przed przewidywanym terminem sadzenia. Podkiełkowywanie przeprowadzać najlepiej w kilku warstwach (2-3) w ażurowych skrzynkach.
Pomieszczenie do podkiełkowywania powinno mieć zapewnione dobre oświetlenie (naturalne lub sztuczne) 5-7 tys. luksów przez 10-12 godzin na dobę oraz temperaturę powietrza 12-150C przy wilgotności względnej 85-90%.

Opisane parametry kiełkowania odnoszą się do odmian z dużą liczbą oczek, z których wyrasta duża liczba łodyg. Przy odmianach mających małą liczbę łodyg podkiełkowanie prowadzimy w sposób umożliwiający pobudzenie do kiełkowania większej liczby oczek. W ciągu pierwszych 2-3 tygodni, kiedy wyrastają kiełki o długości ok. 0,5cm sadzeniaki przetrzymujemy w ciemnym pomieszczeniu w temp. 80 C, a następnie kiełkujemy przez 5-6 tyg. w jasnym pomieszczeniu w temp. 180C. Dobre kiełki powinny być grube krótkie dobrze osadzone w oczkach o intensywnym zabarwieniu charakterystycznym dla danej odmiany. Opisane warunki pozwalają na rozpoczęcie i intensyfikację procesów życiowych ziemniaków. Tak przygotowany materiał łagodniej przechodzi stres związany z wysadzeniem, wschody są wcześniejsze i lepiej jest dostosowany do dalszej szybkiej wegetacji.
Więcej o sadzeniakach czytaj w materiale pt.: "Sadzeniak lekiem na cały plon". 

Co z tym polem? 
Pod uprawę ziemniaków na wczesny zbiór należy przeznaczyć w miarę możliwości pole o lżejszej szybko ogrzewającej się na wiosnę glebie.

Dobre są łagodne stoki południowe i zachodnie. Nie powinniśmy sadzić w obniżeniach terenu, gdzie zalega zimne powietrze. Sadzimy w drugim roku po oborniku. Wczesną wiosną, jak tylko pozwalają na to warunki pole włókujemy lub bronujemy, aby ziemia jak najwcześniej obeschła i się ogrzała.

Wysiewamy również nawozy azotowe (najlepsza saletra amonowa, przy dobrym odczynie gleby można zastosować siarczan amonu) w ilości 40-80kg N/ha oraz jeżeli nie wysiano na jesieni – nawozy fosforowe (60-80 kg/ha P2O5) i potasowe (90-120 kg/ha K2O) , które należy dobrze wymieszać z glebą. Nie należy stosować zbyt wysokich dawek azotu, ponieważ wpływa to na opóźnienie plonowania i zwiększenie zawartości azotanów w bulwach. Dobór wysokości dawek nawozowych powinien opierać się o analizę zasobności gleby w składniki pokarmowe. Jeżeli nie mamy analizy gleby dawkę nawozu ustala się według proporcji N:P:K jak dla ziemniaków jadalnych, czyli 1:1:1,5-2 skorygowaną o wymagania konkretnej odmiany.

Akcję czas zacząć
Sadzenie rozpoczynamy, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm wynosi 5-60C. Ziemniaki nie podkiełkowane sadzimy później, ponieważ potrzebują gleby o temp. 8-100C. Sadzimy ręcznie lub sadzarką pamiętając o tym żeby nie uszkodzić kiełków. Rozstawa sadzenia to 62,5-67,5×20-30cm w zależności od wielkości sadzeniaków.

Istotną rolę w powodzeniu uprawy na wczesny zbiór ma prawidłowy rozkład opadów w maju i czerwcu.
W Polsce przeważnie w czerwcu występują niedobory wody. Wpływa to bardzo niekorzystnie na plon ziemniaków, szczególnie na wielkość plonu handlowego. Jeżeli występują takie niesprzyjające warunki, należy rozpatrzyć możliwość nawodnienia plantacji co zdecydowanie poprawi wielkość i jakość plonu. Przy prawidłowych warunkach możemy oczekiwać zadawalających plonów w zakładanym terminie, czyli po 60-75 dni od posadzenia.

Niestety nie zawsze przebieg pogody jest „normalny” i mogą wystąpić w pogodzie niesprzyjające odchylenia od normy (np. zbyt niskie temperatury lub przymrozki). Chcąc stworzyć lepsze warunki wegetacji dla plantacji i po części zniwelować niesprzyjające warunki pogodowe  możemy przykryć ją agrowłókniną. Zastosowanie okrywy powoduje szybsze ogrzewanie się gleby, a wahania temperatury między dniem i nocą są mniejsze. Ze względu na ograniczenie przez nią parowania lepsze są warunki wilgotnościowe.

Okrycie plantacji pozwala na jeszcze wcześniejsze sadzenie już przy temperaturze gleby w granicach 2-60C i powoduje otrzymanie bardziej stabilnego oraz wyższego plonu niż z plantacji bez okrywy. Nie bez znaczenia jest nie tylko wzrost plonu ogólnego młodych ziemniaków, ale również zwiększenie w nim udziału plonu handlowego.

Włókniny nie napinamy, lecz rozpościeramy w taki sposób żeby zostawić luz na podnoszenie jej przez wzrastające rośliny i obsypujemy ją po brzegach. Osłonę zdejmujemy zwykle w II dekadzie maja tj. po „ogrodnikach”, gdy rośliny mają 12-15 cm wysokości. Jeżeli mamy ciepłą wiosnę ziemniaki możemy odsłonić wcześniej pozostawiając ją jednak w bruzdach by w razie wystąpienia przymrozków można plantację ponownie okryć.

W czasie chłodnej wiosny ziemniaki pozostawiamy okryte jednak nie dłużej niż do osiągnięcia przez pędy wysokości 15-20 cm. Dalsze pozostawianie osłony nie jest polecane ponieważ pogarsza ona warunki asymilacji.

Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego, www.cdr.gov.pl, fot. morguefile.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics