Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby – warunki zwolnienia z rejestracji

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby – warunki zwolnienia z rejestracji
Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby – warunki zwolnienia z rejestracji

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji.

W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji.

Zakład drobiu już od jednej sztuki? Izby wnioskują o pilną zmianę przepisów

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

 1. Precz z Unią, myślę jako obywatelPL to ograniczenie naszej wolności Wtrącanie się w nasze życie Polaków poczawszy od tego co mamy jeść i w jakiej ilości Europą nie uratuje świata, a Unia nie będzie z nas robić niewolników 🙂

  • Lewactwo i myśl PRL-u w czystej formie.
   Proszę w takim razie oddać Unii te wszystkie kilometry dróg, oraz dopłaty do rolnictwa.

 2. Już prz chodzą samych siebie .Każą jeść robaki a mięsa i mleka mamy jeść 16kg tylko na rok czyli mniej niż kot .Bo ten potrzebuje 18kg na rok Ciekawe czy wprowadza rejestr uczęszczania do kibelka

 3. Pani Teresa chyba czegoś nie zrozumiała, to nasz sejm przegłosował taką ustawę.Unia zezwala na posiadanie drobiu bez rejestracji.

 4. Precz z Unią? Na pewno każdy rolnik powie za! Zwłaszcza że za precz z Unią pójdzie precz z dofinansowaniem. Niech sobie rolnicy przypomną jaki był dobrobyt przed Unią. Niech popatrzą na rolników z UK ile na tym stracili. Precz to tylko z PIS!

  • Rolnicy sami dla siebie nie produkują żywności a te pieniądze które dostają to tylko obrót pieniędzmi z których nic nie zostaje

 5. Mi się wydaje że to tylko chodzi o pieniądze…. jeżeli sam nie wyhodujesz to musisz kupić a Jeżeli kupujesz to płacisz za to podatki VAT i inne tematy( i to kilka razy ) począwszy od producenta pośrednika do konsumenta więc tych podatków się trochę zbiera. I to jest meritum zakazu hodowli.

 6. Niby to o zdrowie się tak troszczą , nasze zdrowie i żeby kurki , świnki itd zdrowe były, ..hmm… ale toksyczne robale i insekty nam do żywności dodają. Konserwantów , polepszaczy , przeciwzbrylaczy , wzmacniaczy, sztucznych aromatów, barwników, a nawet ostatnio i grafenu i jeden Bóg wie czego tam jeszcze. Chityna jest niestrawialna i toksyczna dla człowieka. Z czasem jedząc to plugastwo ludzie będą ciężko chorować a giganty chemiczne i farmakologiczne zacierają ręce szykując kolejne cudowne remedium na nowe choroby😠

 7. No na razie tych przepisów nie ma. Ministerstwo namawia do nieprzestrzegania prawa! Brawo! Państwo członkowskie mogło, ale wolą narodu (sejmu) nie ustaliło wyjątków. Minister odpowiedzialny za wdrażanie nowego prawa namawia do jego łamania, ale Kary pozostają w mocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,341FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics