UWAGA! Zmiana terminu dla dywersyfikacji upraw

Zmianie uległ termin kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia. Przesunięto go na okres od dnia 1 czerwca do 31 lipca br.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, które dotyczy zmiany terminu kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia.

Dotychczas termin ten ustalony był od dnia 15 maja do dnia 15 lipca. Zmieniane przepisy wprowadzają w kampanii 2018 roku, analogicznie jak w poprzednim roku, przesunięcie tego terminu na okres od dnia 1 czerwca do 31 lipca br.

W wyznaczonym okresie organ kontrolny weryfikuje czy uprawiane przez rolnika w gospodarstwie rośliny zajmują wymagany odsetek powierzchni gruntów ornych. Kontrola w tym zakresie jest możliwa zarówno na podstawie obecności uprawy, jak i na podstawie jej pozostałości znajdujących się na polu po zbiorze, np. ścierniska lub resztek pożniwnych (również po zaoraniu uprawy).

Zwolnienia z dywersyfikacji

Przypominamy jednocześnie, że w tym roku gospodarstwa o wielkości od 10 do 30 ha gruntów ornych będą zwolnione z obowiązku prowadzenia dwóch upraw. Z kolei gospodarstwa posiadające od 30 do 150 ha będą zobowiązane do posiadania dwóch zamiast trzech upraw.

W kwietniu na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom skorzystanie z odstępstwa od obowiązku zastosowania w roku 2018 jednej z praktyk zazielenienia − dywersyfikacji upraw.

– Ulewne deszcze i powodzie jakie wystąpiły w Polsce w okresie od sierpnia do października 2017 r. spowodowały, że w wielu gospodarstwach nie był możliwy siew roślin ozimych lub doszło do zniszczenia tych upraw. Dlatego też gospodarstwa, w których udział gruntów ornych, które nie mogły być przeznaczone pod zasiew ozimin na 2018 r. lub na których uprawy te zostały utracone w wyniku ulewnych deszczy i powodzi wynosi co najmniej 30 proc. całkowitej powierzchni ozimin w gospodarstwie, będą mogły skorzystać z derogacji – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Szacuje się, że zwolnienie z dywersyfikacji będzie dotyczyć 230 tys. gospodarstw.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny w sklepach coraz bardziej rosną. Co drożeje najszybciej?

Drożyzna w sklepach wciąż nie odpuszcza. Od kilku miesięcy każdy kolejny wzrost cen w relacji rocznej jest większy od poprzedniego. I tak według najnowszego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics