W 2024 roku czynsz dzierżawny na nowych zasadach. Jest projekt ustawy

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia zmieniający dotychczasowe rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od 1 stycznia 2024 r. czynsz dzierżawny ma być naliczany na nowych zasadach.

W 2024 roku czynsz dzierżawny na nowych zasadach. Jest projekt ustawy

Konieczność nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest konsekwencją zmian wprowadzonych przez ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, tj. wskazania, że należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, określona w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana będzie na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu.

Obecnie (zmiana ustawowa w tym zakresie wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2024 r.) czynsz obliczany jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu.

Za jakie użytki nie trzeba płacić czynszu dzierżawczego?

Jednocześnie proponuje się zmianę § 7 pkt 1 rozporządzenia poprzez wskazanie, że nie pobiera się czynszu za wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa użytki rolne klasy VI i VIz, z wyłączeniem użytków rolnych wydzierżawianych na cele związane z działalnością pozarolniczą. Proponowana zmiana jest konsekwencją nowelizacji art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dokonanej przez wspomnianą ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw.

Do tej pory czynsz nie był pobierany za użytki rolne klasy VI i VIz, niezależnie od celów na jakie zostały wydzierżawione. Konsekwencją tej zmiany jest również propozycja zmiany § 2 ust. 1 rozporządzenia, która ma na celu wyłączenie tych użytków rolnych z załącznika do rozporządzenia, który stanowi tabelę stawek czynszu dzierżawnego od użytków rolnych. Nie jest bowiem możliwe określenie „sztywnych” stawek czynszu dla gruntów, które będą wydzierżawiane na cele pozarolnicze.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Rozporządzenie nie zawiera przepisów przejściowych ponieważ nowy sposób obliczania czynszu dzierżawnego, który wynika z przepisów ustawowych, będzie stosowany przy najbliższym terminie płatności w dotychczasowych umowach dzierżawy. Zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. bowiem z tym dniem wchodzi w życie wspomniane nowe brzmienie art. 39a ust. 4 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dotyczące sposobu obliczania czynszu dzierżawnego.

Oprac. AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ciekawa sprawa. Pszenicę mogę sprzedać e średniej cenie na gospodarstwie po 800zł ( od 670 do900 zł), a czynsz mam zapłacić po 1173 zł/tonę. Oto ekonomiści z MR i to prawdopodobnie na wniosek IZB Rolniczych. Ciekawe ilu dzierżawców pójdzie z torbami. Ale przepraszam mogą przecież oddać za długi swoją ojcowiznę do KOWR ( i płacić dalej ten piękny czynsz). Gdyby nie było to tragiczne, to mogła by z tego być najlepsza komedia.
    Pozdrawiam dzierżawców i Ministra Rolnictwa .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Autonomiczny robot usuwa chwasty na polach w Wielkopolsce i na Mazowszu

Najnowszy robot do odchwaszczania pól buraków cukrowych rusza do akcji. Wyposażony w system rozpoznawania roślin, precyzyjnie i skutecznie eliminuje chwasty. Obecnie jest testowany w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics