W Kielcach ma powstać ośrodek badawczy rolnictwa

O fundusze unijne na budowę ośrodka badawczo-rozwojowego rolnictwa w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach chce zabiegać zarządzający placówką Geopark, miejski samorząd i kielecki Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

 

\"\"

 

Ogród Botaniczny w stolicy województwa świętokrzyskiego powstaje od 2010 r. Niemal ukończona jest część zielona placówki – zaprojektowano i obsadzono roślinami południową część ogrodu. Gotowy jest też projekt budynków, które mają powstać w północnej części instytucji – zamierzano w nich usytuować m.in. palmiarnię i szklarnie ekspozycyjne.

„W tym momencie planujemy zostawiać kubaturę obiektu, ale zmienić jego funkcję. Powstałyby tam przede wszystkim laboratoria, gdzie będzie prowadzona działalność badawcza związana z uprawą użytkowych roślin jadalnych i takie rośliny będą też w ogrodzie uprawiane. Z uprawami chcemy wystartować już na wiosnę” – powiedziała we wtorek PAP dyrektor kieleckiego Geoparku – miejskiej instytucji – Elżbieta Czajkowska.

Zagadnienia badawcze na potrzeby przedsięwzięcia przygotowują naukowcy z kieleckiego uniwersytetu – uczelnia wraz z lokalnym samorządem jest partnerem projektu budowy Ogrodu Botanicznego.

Jak wyjaśniał prezydent Kielc Wojciech Lubawski, inicjatywa zorganizowania ośrodka badawczego dla rolnictwa pojawiła się po tym, gdy okazało się, że ciężko będzie pozyskać unijne wsparcie dla pierwotnej koncepcji zagospodarowania nowych budynków w ogrodzie (jej realizację szacowano na 80 mln zł). Dlatego zdecydowano się aplikować o fundusze UE z zakresu „badań i rozwoju”.

„Musimy mieć świadomość, że nie mamy szkoły rolniczej, a świętokrzyska gospodarka opiera się na rolnictwie” – podkreślił Lubawski, argumentując zasadność koncepcji organizacji nowej placówki. Zaznaczył, że wspieranie inicjatywy budowy ośrodka rolnictwa zadeklarował marszałek województwa świętokrzyskiego.

Geopark planuje w tym roku zorganizować w Ogrodzie Botanicznym dni otwarte, aby kielczanie mogli zobaczyć, co udało się do tej pory zrealizować na jego terenie.

„Planujemy pokazać ludziom przed wszystkim ogród różany, gdzie posadziliśmy prawie 4,8 tys. krzewów róż, kwitnących na przestrzeni kilku miesięcy” – zaznaczyła dyrektor Czajkowska.

Ponieważ ogród nadal jest placem budowy, ze względów bezpieczeństwa wyznaczone miejsca będzie można oglądać pod opieką pracowników Geoparku. Podobnie było podczas organizowanych kilkakrotnie w tym miejscu społecznych akcji sadzenia roślin.

Czytaj także:
Oziminom grozi wymarznięcie. Wielkopolscy rolnicy już zawiadomili wojewodę

Samorząd Kielc zabiega także o wsparcie funduszami UE projektu budowy oczek wodnych na terenie ogrodu. Przedsięwzięcie zakłada budowę czterech akwenów i wodospadu, przy których będzie prowadzona hodowla chronionych roślin, charakterystycznych dla obszarów wodnych.

Pierwsze inicjatywy związane z budową w Kielcach Ogrodu Botanicznego pojawiły się ponad 40 lat temu. W 2005 r. władze miasta i Akademii Świętokrzyskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) podpisały list intencyjny w tej sprawie. Prace projektowe zakończono w 2007 r., a budowę ogrodu rozpoczęto w 2010 r.

Ogród powstaje na ponad 13-hektarowym terenie, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka (339 m n.p.m.). Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich. W ogrodzie znajdą się m.in. najważniejsze zbiorowiska leśne i roślinne charakterystyczne dla regionu, wrzosowisko, alpinarium, a także szereg roślin ozdobnych i użytkowych.

Źródło:  PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here