W Polsce działa już 41 mikrobiogazowni rolniczych

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na koniec 2022 r. działało w Polsce 41 mikrobiogazowni rolniczych, które miały łączną zainstalowaną moc elektryczną wynoszącą 1,4 MW. Instalacje te produkowały energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżkę wprowadzały do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej. W ubiegłym roku sprzedano do sieci ok. 2 GWh energii elektrycznej.

Mikrobiogazownia rolnicza to instalacja o:

  • łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, albo
  • rocznej wydajności biogazu rolniczego do 200 tys. m3, przyłączona do sieci dystrybucyjnej operatora systemu gazowego.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, Dyrektor Generalny KOWR jest uprawniony do przyjmowania od operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych albo operatorów systemów dystrybucyjnych gazowych sprawozdań półrocznych zawierających:

  • informacje dotyczące odpowiednio ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej operatora albo ilości biogazu rolniczego wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej gazowej,
  • wykaz wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji albo wytwórców biogazu rolniczego ich lokalizacji, rodzaju mikroinstalacji i jej mocy zainstalowanej albo rocznej wydajności instalacji odnawialnego źródła energii.

Mikrobiogazownia rolnicza – sposób na samowystarczalność energetyczną

Notowany w ostatnim czasie wzrost cen energii znacząco wpływa na coraz większe koszty produkcji rolniczej. By je obniżyć, rolnicy sięgają po innowacyjne rozwiązania. Dla hodowców bydła i trzody chlewnej doskonałym rozwiązaniem mogą być mikrobiogazownie rolnicze, które z odchodów zwierzęcych wytwarzają energię elektryczną i ciepło.

Film dotyczący mikrobiogazowni rolniczej można zobaczyć na stronie internetowej KOWR pod adresem: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne/filmy-edukacyjne-promujace-biogazownie-rolnicze.

Szkolenia z mikrobiogazowni rolniczych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował w 2022 r. dla zainteresowanych rolników z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego warsztaty z zagospodarowania odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej i bydlęcej) poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej.

Warsztaty odbyły się w Nowej Wsi w gminie Rydzyna (woj. wielkopolskie), w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie) oraz w Chamsku w gminie Żuromin (woj. mazowieckie), a uczestnicy mieli okazję zobaczyć działające w pobliżu mikrobiogazownie rolnicze.

W trakcie szkolenia uczestnicy uzyskali informacje na temat: rodzajów mikrobiogazowni rolniczych, doboru instalacji do ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwie rolnym, aspektów prawnych i procedur administracyjnych niezbędnych do uruchomienia mikrobiogazowni, warunków uzyskania wsparcia w ramach systemu FIT, kosztów i okresu zwrotu inwestycji, potencjalnych źródeł finansowania oraz praktycznych aspektów działania instalacji. Łącznie wzięło udział około 90 osób.

Plany na 2023 r.

W 2023 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planuje kontynuację szkoleń dla zainteresowanych rolników z zagospodarowania odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej i bydlęcej) poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej. Zaplanowano osiem warsztatów w całej Polsce. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z zaproszeniami ukażą się wkrótce na stronie internetowej KOWR.

Będą zmiany w naliczaniu dzierżawy przez KOWR? Ponowny wniosek KRIR

Więcej informacji na temat działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich prowadzonych przez Departament Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa można znaleźć na stronie internetowej KOWR: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne.

Źródło: KOWR
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics