Ważne zmiany dla wędkarzy w 2023 roku. Wchodzi Opłata Krajowa

1 stycznia 2023 ruszyła Opłata Krajowa – program wdrożony przez Wody Polskie, mający za zadanie ułatwić dostęp do jeszcze większej liczby łowisk wędkarskich. Dzięki porozumieniom zawieranym przez Wody Polskie z użytkownikami rybackimi, możliwe jest udostępnienie większej ilości obwodów dla wędkarzy. W ramach Opłaty Krajowej wędkarze mogą korzystać z wód dostępnych do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wód innych użytkowników rybackich, którzy udostępnili obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa tylko za 350 zł rocznie! Aktualnie do dyspozycji jest ponad 100 łowisk w całym kraju.

Zmiany dla wędkarzy w 2023 roku. Wchodzi Opłata Krajowa

Możliwości wędkowania w Polsce są różnorodne. W ramach Programu Opłata Krajowa wniesienie opłaty umożliwia amatorski połów ryb zarówno na wodach, gdzie użytkownikiem są Wody Polskie, czyli obwodach rybackich i łowiskach Programu Nasze Łowiska, jak również w obwodach innych użytkowników rybackich, którzy przystąpili do programu Opłata Krajowa.

Dzięki temu Wody Polskie poszerzyły ofertę łowisk dostępnych dla wędkarzy w ramach jednej opłaty. W 2023 roku została ustalona na poziomie 350 zł, a ulgowa, dla młodzieży do 18. roku życia, to 175 zł. Zezwolenie w ramach Programu Opłata Krajowa może wykupić każdy wędkarz posiadający kartę wędkarską. Wędkarze muszą przestrzegać regulaminu amatorskiego połowu ryb, obowiązującego na danym łowisku.

 

Program Nasze Łowiska obejmuje wody dostępne do amatorskiego połowu ryb, na których racjonalną gospodarkę rybacką prowadzi bezpośrednio PGW Wody Polskie, a ścisłe ujmując dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Natomiast program Opłata Krajowa obejmuje zarówno wody dostępne do wędkowania w ramach programu Nasze Łowiska, jak również wody innych użytkowników rybackich,  którzy podpisali z  PGW Wody Polskie  stosowne porozumienia i tym samym udostępnili obwody dla wędkarzy w ramach programu Opłata Krajowa. Oba programy służą upowszechnianiu amatorskiego połowu ryb i umożliwiać dostęp do tej formy rekreacji jak największej liczbie obywateli. Ich celem jest, aby dostęp ten był jak najprostszy i jak najbardziej powszechny.  Liczba obwodów należących do obu programów będzie sukcesywnie wzrastać.

Osoba, posiadająca zezwolenie ma prawo do wędkowania:

  • 2 wędkami metodą gruntowo-spławikową,
  • 1 wędką metodą spinningową,
  • 1 wędką metodą muchową,
  • 1 wędką metodą trolingową,
  • 1 wędką metodą podlodową.

Więcej przydatnych dla wędkarzy informacji, w tym moduł pytania-odpowiedzi Q&A, dostępnych jest w zakładce:

Nasze Łowiska: https://www.wody.gov.pl/nasze-lowiska

Opłata Krajowa: https://www.wody.gov.pl/nasze-dzialania/oplata-krajowa

Wreszcie elastyczne terminy stosowania nawozów!

Źródło: Wody Polskie

Zostaw komentarz

  1. To fajnie ktoś wymyślił 350 zł wody polskie i 380 zł PZW gratulacje dla pomysłodawcy tylko że ludzie widzą że głowa służy do myślenia a nie tylko do mycia czesania włosów i noszenia czapki

  2. No super. Kolejny gniot. Tyle gadano o likwidacji kart wędkarskich a tu zamiast tego kolejna lipa. To ma być ten sposób do zachęcenia młodzieży do wędkowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci pomogli rannemu łabędziowi

Krótki pościg, schwytanie, udzielenie pomocy i opatrzenie rany, a następnie przewiezienie radiowozem do lecznicy – tak wyglądała nocna interwencja piaseckich policjantów, którzy pomogli rannemu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics