Advertisement

Według KE krajowe zbiory zbóż podstawowych spadły w tym roku o blisko 6%

KE oszacowała naszą tegoroczną produkcję zbóż podstawowych na 27,49 mln ton, czyli o prawie 6% poniżej rekordowego 2020 roku. Jest to jednak rezultat o ponad 3 mln ton lepszy niż oczekiwano jeszcze przed miesiącem. Dla porównania wstępne szacunki GUS z 27-go września to 27,0 mln ton (zapewne na nich bazuje KE).

Najnowszy raport KE dokonał sporych zmian w górę wydajności średniej wszystkich uprawianych u nas zbóż i podniósł minimalnie areał.

O ile zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) wyniosły według KE 27,49 mln ton i są niższe o prawie 6% od rekordowego 2020 roku, to spadek ten z nawiązką odrobić powinna kukurydza.

Według KE produkcja kukurydzy zwiększy się w tym roku do rekordowych 6,886 mln ton (+62% r/r) za sprawą rekordowego areału.

Stąd tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w Polsce (34,38 mln ton) o ponad 3% przewyższą ubiegłoroczny rekord i o 14% średnią pięcioletnią.

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: KE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE