Według KE krajowe zbiory zbóż podstawowych spadły w tym roku o blisko 6%

KE oszacowała naszą tegoroczną produkcję zbóż podstawowych na 27,49 mln ton, czyli o prawie 6% poniżej rekordowego 2020 roku. Jest to jednak rezultat o ponad 3 mln ton lepszy niż oczekiwano jeszcze przed miesiącem. Dla porównania wstępne szacunki GUS z 27-go września to 27,0 mln ton (zapewne na nich bazuje KE).

Najnowszy raport KE dokonał sporych zmian w górę wydajności średniej wszystkich uprawianych u nas zbóż i podniósł minimalnie areał.

O ile zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) wyniosły według KE 27,49 mln ton i są niższe o prawie 6% od rekordowego 2020 roku, to spadek ten z nawiązką odrobić powinna kukurydza.

Według KE produkcja kukurydzy zwiększy się w tym roku do rekordowych 6,886 mln ton (+62% r/r) za sprawą rekordowego areału.

Stąd tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w Polsce (34,38 mln ton) o ponad 3% przewyższą ubiegłoroczny rekord i o 14% średnią pięcioletnią.

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: KE

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics