Wojciechowski musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Niejasności w sprawie mieszkania w Brukseli stoją na przeszkodzie wydania pozytywnej opinii przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego dla Janusza Wojciechowskiego – kandydata do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Polak został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.

Instytucje UE, Janusz Wojciechowski, Josep Borrell, Komisja Europejska, komisja prawna PE, komisarz ds. rolnictwa

Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie komisji prawnej PE mające na celu weryfikację oświadczeń majątkowych kandydatów na unijnych komisarzy. Janusz Wojciechowski został poproszony o złożenie do jutra dodatkowych wyjaśnień w sprawie deklaracji majątkowej. Przypomnijmy, że przesłuchanie Polaka przed europarlamentarzystami zaplanowano już na 1 października.

Te same wątpliwości

Pozytywna rekomendacja komisji prawnej jest niezbędna, aby kandydaci na komisarzy mogli przystąpić do przesłuchań organizowanych przez europarlamentarzystów. Wniosek o dodatkowe wyjaśnienia w sprawie oświadczenia Wojciechowskiego poparło 11 członków komisji (przy 10 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się). To już drugi raz, gdy komisja prosi o więcej informacji. Podobnie było podczas posiedzenia 19 września.

Dzisiejszy wniosek poparli przede wszystkim europarlamentarzyści Europejskiej Partii Ludowej oraz Zielonych. Wątpliwości niezmiennie wzbudzają oświadczenia majątkowe Wojciechowskiego składane podczas różnych etapów jego kariery (jako europarlamentarzysty, audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, posła zasiadającego w Sejmie czy szefa Najwyższej Izby Kontroli). Przedstawiciel EPL stwierdził, że dotychczasowe wyjaśnienia są niezadowalające i wciąż istnieją niespójności związane ze sprawą brukselskiego mieszkania Wojciechowskiego.

Zmienne szczęście

Inni kandydaci do unijnej egzekutywy mieli więcej szczęścia. Np. przyszły wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Hiszpan Josep Borrell. W jego przypadku wątpliwości dotyczyły posiadania akcji firm lobbystycznych oraz zasiadania w zarządach wielu spółek. Jednak tym razem przedstawione wyjaśnienia zostały uznane za wystarczające. Borrell otrzymał 14 głosów poparcia przy siedmiu przeciwko.

Pozytywną rekomendację otrzymali także Portugalka Elisa Ferreira, która ma odpowiadać za „Spójność i Reformy” oraz Belg Didier Reynders, który w nowej Komisji będzie odpowiedzialny za „Wymiar Sprawiedliwości” (w tym za kwestie praworządności). W obu przypadkach Zieloni próbowali zablokować wydanie pozytywnej opinii. Ostatecznie w przypadku Portugalki zagłosowali „przeciwko”, natomiast w kwestii Reyndersa wstrzymali się od głosu. Rekomendacje otrzymał także kandydat z Litwy (Virginijus Sinkevičius. Będzie odpowiedzialny za tekę „Środowisko i Oceany”) oraz kandydatka z Francji (Sylvie Goulard. Ma odpowiadać za rynek wewnętrzny).

Mniej szczęścia mieli za to kandydaci z Rumunii i Węgier. Rovana Plumb (będzie odpowiedzialna za tekę „Transport”) oraz László Trócsányi (zostanie mu powierzona teka „Sąsiedztwo i Rozszerzenie”). Oboje zostali poproszeni o stawienie się osobiście przed komisją podczas jutrzejszego posiedzenia.

Źródło: Mateusz Kucharczyk | EurActiv.pl, fot. PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here