Wpływ zmiany klimatu na toksyczność gleb

Badanie potencjalnego wpływu zmiany klimatu na gleby, które są już znacznie obciążone z powodu działalności człowieka, ma ogromne znaczenie dla ustalenia, jak bardzo zmiana klimatu wpłynie na tę warstwę litosfery. Celem projektu GLOBALTOX było określenie, jak globalne ocieplenie może wpłynąć na toksyczność gleb, na które oddziałuje wiele różnych czynników stresogennych.

gleba, zmiany klimatu, GLOBALTOX, gleba, środowisko, toksyny, eksperyment, zmiana klimatu

Zmiana klimatu może mieć potencjalnie znaczny negatywny wpływ na czynniki biotyczne (związane z żywymi organizmami) i czynniki abiotyczne ekosystemów lądowych. Sytuacja może być znacznie gorsza w przypadku systemów, w których występuje wiele środowiskowych i antropogenicznych czynników stresogennych, np. gleb zanieczyszczonych w wyniku działalności człowieka. W zależności od panujących warunków klimatycznych toksyczne substancje zanieczyszczające gleby mogą mieć na nie nawet większy wpływ, co znacznie zwiększa obciążenie gleby i może prowadzić do jej dalszej degradacji.
Zespół finansowanego przez UE projektu GLOBALTOX zajął się zbadaniem wrażliwości różnych gatunków bezkręgowców glebowych na zmiany toksyczności gleb spowodowane określonymi czynnikami klimatycznymi: temperaturą powietrza, wilgotnością gleby, stężeniem CO2 w atmosferze oraz promieniowaniem UV. Jego celem było również określenie wpływu, jaki na poziom toksyczności mogą mieć różne scenariusze zmiany klimatu opracowane na podstawie połączenia wielu czynników klimatycznych i wykorzystujące bezkręgowce glebowe jako bioindykatorów.

Sztucznie stworzone środowiska

Zespół zebrał naturalne gleby, zanieczyszczone metalami w wyniku działalności człowieka, z terenów dawnej kopalni w Portugalii oraz z dawnych terenów rolniczych, na które przez lata trafiały odpady chemiczne z pobliskiego kompleksu przemysłowego. Próbki trafiły do laboratorium na Uniwersytecie w Aveiro, gdzie przed wykorzystaniem ich w eksperymentach zostały wysuszone na powietrzu, a następnie przechowywane w temperaturze 4 °C.
Do zbadania gleb w różnych warunkach zespół stworzył różne „sztuczne” środowiska, łącząc różne czynniki klimatyczne, opierając się na przewidywaniach dotyczących możliwych scenariuszy emisji opracowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Następnie naukowcy zmierzyli zmiany w kluczowych parametrach gleb: pH, zawartości materii organicznej, obiegu składników pokarmowych, dostępności metali oraz środowisku drobnoustrojów.
Aby zrozumieć potencjalny wpływ zmiany klimatu zarówno na poziomie poszczególnych organizmów, jak i całej populacji, naukowcy wykorzystali bezkręgowce glebowe. Wybrane gatunki takich bezkręgowców odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów lądowych. Zespół badał ich przetrwanie, rozrodczość i zachowania unikowe podczas przebywania w zanieczyszczonych glebach oraz mierzył stężenie metali w organizmie, biomarkery enzymatyczne i zmiany w ekspresji genów.
„Podczas pierwszego etapu badaliśmy skutki wywołane zmianami w poszczególnych czynnikach klimatycznych, aby poznać dokładny wpływ każdego z nich”, wyjaśnia dr María Nazaret González Alcaraz, stypendystka programu „Maria Skłodowska-Curie”, biorąca udział w projekcie GLOBALTOX. „Podczas drugiego etapu połączyliśmy kilka czynników klimatycznych, aby w bardziej realistyczny sposób odtworzyć ogólne warunki klimatyczne”.

Wsparcie dla społeczności naukowej

Zespół odkrył, że scenariusze klimatyczne prognozowane na 2100 rok mogą mieć wpływ na zachowania gatunków bezkręgowców żyjących w glebach zanieczyszczonych metalami w wyniku działalności człowieka. Skutki były szczególnie wyraźne w przypadku nadmiernego wysuszenia gleby pod wpływem podwyższonej temperatury powietrza. Co więcej, gleby o wysokiej kwasowości i zawartości metali są wśród gleb najbardziej podatnych na skutki zwiększonej toksyczności.
Zespół projektu GLOBALTOX jest prawdopodobnie pierwszym zespołem naukowców, który zbadał ryzyko ekotoksyczności w glebach zanieczyszczonych metalami w wyniku działalności człowieka, opierając się na realistycznych, prognozowanych scenariuszach zmiany klimatu i wykorzystując bezkręgowce glebowe w roli bioindykatorów.
„W kontekście zmiany klimatu rezultaty naszych badań mogą mieć znaczący wpływ na monitorowanie gleb zanieczyszczonych w wyniku działalności człowieka i zarządzanie nimi”, mówi dr González Alcaraz.
„Wyniki te dostarczają bowiem wyraźnych dowodów popierających dążenie do realizacji celu, jakim jest ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do poziomu 1,5 ºC określonego w porozumieniu paryskim”, dodaje dr González Alcaraz.
Zespół kończy analizę niektórych próbek i pracuje nad publikacją uzyskanych rezultatów. W perspektywie średnio- i długoterminowej zespół planuje przeprowadzić takie same testy na innych rodzajach zanieczyszczonych gleb.
Źródło: Cordis UE, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,885ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE