Robert Telus spotkał się z ministrem Mykołą Solskim. Jakie ustalenia w sprawie tranzytu?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odbył spotkanie online z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Ministrowi Telusowi towarzyszyli m.in.: sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, a także sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. Spotkanie było poświęcone kwestii tranzytu zbóż z Ukrainy przez terytorium Polski.

Przewóz ukraińskich towarów rolnych

Minister Telus przedstawił powody, dla których strona polska w ostatnim czasie wprowadziła ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Wyjaśnił, że korytarze solidarnościowe, służące do przewozu ukraińskich towarów tranzytem, nie działały dotąd prawidłowo. W rezultacie część towarów z Ukrainy pozostawała na polskim rynku. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że tranzyt ukraińskich towarów rolnych musi być kontrolowany i ściśle monitorowany, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i ochronę konsumentów.

Organizacja tranzytu

Minister Solski wyraził zrozumienie dla działań strony polskiej. Jednocześnie, w związku z wprowadzeniem przez Komisję Europejską 2 maja br. czasowego zakazu importu czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Polski i innych państw UE graniczących lub położonych blisko Ukrainy, poruszył sprawę organizacji tranzytu tych towarów przez terytorium naszego kraju.

Strona polska przekazała wszelkie potrzebne wyjaśnienia. Wyraziła także nadzieję na dalszą owocną współpracę z partnerami z Ukrainy.

PODR Szepietowo zaprasza na Wystawę Zwierząt Hodowlanych

Handel towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę.

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics