Wyraźne wyhamowanie wzrostu cen skupu drobiu

W ostatnich miesiącach wzrost cen skupu drobiu wyraźnie wyhamował. W znacznym stopniu wynika to z odbudowy potencjału produkcyjnego polskiego sektora drobiarskiego po stratach wyrządzonych przez ptasią grypę. 12-miesięczna średnia ruchoma dla wylęgów kurcząt brojlerów przekroczyła już poziom obserwowany pod koniec 2020 r., czyli tuż przed pojawieniem się licznych przypadków ptasiej grypy w Polsce.

Wyraźne wyhamowanie wzrostu cen skupu drobiu

W kierunku obniżenia cen oddziałuje również zwiększona podaż ukraińskiego drobiu na unijnym rynku, wynikająca z przejściowego zniesienia ceł na jego import. Spadek cen skupu drobiu będzie jednak ograniczany przez narastającą presję kosztową w branży drobiarskiej, która wymusza na producentach przerzucanie rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Czynnikiem pozytywnym dla cen skupu drobiu
pozostaje również obserwowane obecnie ożywienie popytu w sektorze HoReCa będące efektem wyraźnej  poprawy sytuacji epidemicznej w Europie.

Silny wzrost wartości polskiego eksportu drobiu

W okresie I-VI 2022 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 55,8% r/r wobec wzrostu o 6,7% w analogicznym okresie 2021 r., co było przede wszystkim efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wzrost wolumenu sprzedaży miał mniejsze znaczenie. Cena skupu drobiu wyniosła w lipcu 6,60 zł/kg (+42,9% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,31 zł/kg (+35,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w lipcu 2,85 wobec 2,71 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu prognozuje się, że cena skupu drobiu na koniec 2022 r. wyniesie ok. 5,85 zł/kg oraz ok. 5,20 zł/kg na koniec 2023 r.

Dania zakazuje klatkowego chowu kur niosek

Ceny skupu jaj powrócą do trendu wzrostowego

Ostatnie miesiące przyniosły zaskakujący spadek cen jaj. Uwzględniając narastającą presję kosztową, z jaką zmagają się obecnie producenci jaj, a także utrzymujący się silny popyt na jaja uważamy, że jest to sytuacja przejściowa i ceny powrócą w najbliższych miesiącach do trendu wzrostowego.W okresie I-VI 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 69,8% r/r wobec spadku o 18,1% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem zarówno wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów jak i wyższego wolumenu sprzedaży.

Cena skupu jaj klasy M w lipcu wyniosła 34,07 zł/100 sztuk (+6,0% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg (+36,1% r/r). W konsekwencji w lipcu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 17,04 wobec 21,88 przed rokiem, wskazując na wyraźne pogorszenie opłacalności produkcji
jaj w ujęciu rocznym. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozuje się, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2022 r. wyniesie ok. 40 zł/100 sztuk oraz ok. 42 zł/100 sztuk na koniec 2023r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla scenariusza cen drobiu i jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, kryzys gazowy w Europie, a także przebieg ptasiej grypy w nowym sezonie w Europie.

Źródło: Credit Agricole

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pakiet osłonowy dla polskich rolników

Rząd chce pomóc rolnikom i doprowadzić do tego, aby nadmiar zboża został wyeksportowany jeszcze przed najbliższymi żniwami. Dlatego Rada Ministrów w przyjętym pakiecie pomocowym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics