Wyższe dopłaty do ubezpieczenia upraw jeszcze w tym roku. Jakie zmiany czekają rolników?

Będą zmiany w dopłatach do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Resort rolnictwa opublikował projekt rozporządzenia zwiększającego sumę dopłat oraz rozszerzając katalog upraw, które obejmie dopłata państwa. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Wyższe dopłaty do ubezpieczenia upraw jeszcze w tym roku. Jakie zmiany?

7 nowych uprawach objętych dopłatą

Jak czytamy w uzasadnieniu wprowadzenie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma na celu umożliwienie rolnikom uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich.

Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, które korzystają z dopłat do ich ubezpieczenia. Gryka należy do grupy roślin zbożowych (do zbóż właściwych lub jako tzw. zboże rzekome), a soja do roślin z rodziny bobowatych (strączkowych). Niejednoznaczne ujęcie gryki i soi w ustawie mogło budzić wątpliwości ubezpieczycieli i producentów rolnych.

W związku z potrzebą ujednolicenia terminologii dla roślin bobowatych, których gatunki znajdujące się w użytkowaniu rolniczym zaliczane są do dwóch grup: bobowate grubonasienne i bobowate drobnonasienne, nazwa: „rośliny strączkowe” została zmieniona na: „bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe)”.

Ubezpieczenie upraw – jakie ryzyka z dopłatą państwa?

Obecnie stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
1) dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
2) dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności

Zwiększona dopłata do upraw i zwierząt

W związku ze wzrostem cen nośników energii i nawozów, w projekcie ustawy został dodany przepis incydentalny dotyczący podwyższenia dopłat do składek z tytułu zawarcia w 2024 r. umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie, zawartych po dniu wejścia w życie ustawy, z 65% do 70%. Podwyższenie dopłat o 5% powinno
przyczynić się do podwyższenia liczby ubezpieczonych gospodarstw rolnych oraz powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych. Polisy można będzie zawierać już w tym roku.

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z rosnącą popularnością upraw dodawanych roślin oraz umożliwią realizację celu ustawy, jakim jest zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych, po drastycznym obniżeniu ubezpieczonej powierzchni upraw w 2023 r. Zmniejszenie powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych w 2023 r. w porównaniu do 2022 r. było odpowiedzią producentów rolnych na wzrost kosztów produkcji rolnej w 2023 r., głównie nośników energii i nawozów i jednoczesnego braku odpowiedniego wzrostu cen produktów rolnych.

Do czasu otrzymania decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem zmiany tego programu pomocy producenci rolni będą mogli zawierać umowy ubezpieczenia na dotychczasowych zasadach w ramach wypełniania obowiązku ubezpieczenia 50% upraw rolnych wymienionych z nowelizowanej ustawie, na które otrzymują dopłaty bezpośrednie.

Źródło: legislacja.gov.plAgata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics