Z przyczepy zsunęło się kilka balotów siana. Rolnik został surowo ukarany

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło 5 grudnia po południu na terenie powiatu wałbrzyskiego. W wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia ładunku na pojeździe przez kierującego, z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Z przyczepy ciągnika zsunęło się kilka balotów siana. Rolnik został surowo ukarany. Fot. KMP Wałbrzych

Z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana

5 grudnia około godziny 13:30 na zjeździe z ronda w Starym Julianowie w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia ładunku na pojeździe przez kierującego,  doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana. Uszkodzona została infrastruktura drogowa w postaci znaku oraz latarni ulicznej. Przez kilkadziesiąt minut występowały utrudnienia na drodze wojewódzkiej W379. 21-letni kierowca – mieszkaniec powiatu świdnickiego – był trzeźwy. Ostatecznie ukarany został mandatem karnym za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Z przyczepy ciągnika zsunęło się kilka balotów siana. Rolnik został surowo ukarany. Fot. KMP Wałbrzych

Policja przypomina, że na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych, bez punktów karnych.

Pamiętajmy, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, które kończą się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem. W przypadku wczorajszego zdarzenia w Starym Julianowie, chociaż ładunek w pewien sposób był zabezpieczony, to jednak niewłaściwie, gdyż na łuku drogi zsunął się z przyczepy.

Stracił panowanie nad ciągnikiem rolniczym i ściął znaki drogowe

Jak prawidłowo transportować ładunki?

W związku z tym zdarzeniem, policja opublikowała podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:

 • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
 • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie naruszał stateczności pojazdu;
  • nie utrudniał kierowania pojazdem;
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
 • Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
 • Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
 • Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zakup i montaż silosów w ramach KPO: Ruszyły konsultacje społeczne

Resort rolnictwa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w zakresie projektu zmiany rozporządzenia MRiRW wydłużającego termin realizacji przedsięwzięć dotyczących zakupu i montażu silosów w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics