Zagrożone owoce, ziemniaki i strączkowe. IUNG stwierdza suszę

Mimo że to lato należy do deszczowych, są w Polsce rejony, gdzie uprawom zagraża susza. IUNG stwierdził właśnie występowanie suszy w woj. lubelskim i podkarpackim. Najbardziej zagrożone są uprawy roślin strączkowych, krzewów owocowych i ziemniaka.

\"rolnik,

– W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2017 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W poprzednim okresie raportowania (od 21 czerwca do 20 sierpnia) IUNG nie odnotował w kraju suszy rolniczej.

Zagrożenie dla krzewów, ziemniaków i roślin strączkowych

Suszę odnotowano w uprawach roślin strączkowych na terenie 57 gmin w woj. lubelskim i podkarpackim. Susza wystąpiła też w uprawach krzewów owocowych w 37 gminach w obydwu województwach oraz w uprawach ziemniaka w 9 gminach w woj. lubelskim.

Mniej deszczu, wyższa temperatura

Opady atmosferyczne ostatniej monitorowanej dekady były małe (oprócz północnych) terenów Polski), natomiast temperatura powietrza oraz usłonecznienie było wysokie, co sprawiło, że w ostatnim okresie nieznacznie wzrósł deficyt wody.

– Takie warunki pogodowe sprawiły, że na stosunkowo małym obszarze południowo-wschodniej Polski wystąpiła susza w uprawach roślin strączkowych, krzewów owocowych oraz wśród ziemniaka – wyjaśnia w komunikacie dr hab. Andrzej Doroszewski z IUNG.

W trzeciej dekadzie sierpnia duże opady notowano jedynie w północnych rejonach kraju od 40 do ponad 100 mm. Natomiast na pozostałych terenach Polski opady były małe od 10 do 40 mm, a miejscami były mniejsze nawet poniżej 5 mm.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics