Zasiali nasiona u Sawickiego

17 kwietnia pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się happening, podczas którego dzieci wysiały tradycyjne nasiona. Uczestnicy w rytm bębnów wyśpiewali piosenkę:

WSZYSTKO CO CHEMY…STOP GMO! – 2x
*Zakaz genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810
*Zakaz genetycznie modyfikowanych ziemniaków AMFLORA
DOSYĆ GADANIA, CZAS NA DZIAŁANIA! – 2X
*Zakaz genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810
*Zakaz genetycznie modyfikowanych ziemniaków AMFLORA

Minister Sawicki, mimo zaproszenia, nie spotkał się z uczestnikami happeningu. Petycja w sprawie wprowadzenia zakazu na GMO w Polsce (podpisana przez ponad 39 tysięcy osób), statuetka i tradycyjne nasiona zostały przekazane podsekretarzowi stanu Andrzejowi Butrze, który podczas spotkania próbował usprawiedliwiać opieszałość rządu w sprawie wprowadzania zakazu.

W dniu MARSZU W OBRONIE PSZCZÓŁ – 15 marca 2012 r. – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki podpisał projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych. PROJEKT ten jest długo oczekiwanym aktem prawnym, który niezwłocznie powinien wejść w życie, nim rolnicy rozpoczną sezon wiosennych siewów. Tymczasem Minister Sawicki rozwiewa nadzieje przeciwników GMO, pisząc: ”Zakaz…będzie wprowadzony po uprzednim uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej…” Negocjacje z KE, które mogą trwać długie miesiące, należy prowadzić po uprzednim wprowadzeniu w życie zakazu w Polsce. Taką kolejność wydawania decyzji podjęły wszystkie kraje (Niemcy, Grecja, Austria, Włochy, Bułgaria, Luksemburg, Francja), które już dawno mają wprowadzone zakazy na kukurydzę MON810 i ziemniaka Amflora.

Zdaniem przeciwników GMO, rządchce wprowadzić GMO tylnymi drzwiami poprzez ustawę o nasiennictwie.

Tradycyjni rolnicy przez setki lat selekcjonowali swoje nasiona, wymieniali z innymi rolnikami dla pozyskiwania różnorodności odmian i oczekiwanych cech. To nie może zostać zaprzepaszczone. Tymczasem projekt nowej ustawy o nasiennictwie zawiera m.in. takie zapisy: “…Ilość materiału siewnego odmiany regionalnej roślin rolniczych, jaka może zostać wprowadzona do obrotu, będzie określana, w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi 0,3 % materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio 0,5 % dla pozostałych gatunków… Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może jednak przekroczyć 10%… – wyliczają przeciwnicy GMO.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE