Żerujące szkodniki i wszędobylskie grzyby. Ostatni w tym roku komunikat fitosanitarny

Doradcy PROCAM przesyłają ostatni w tym roku komunikat fitosanitarny.

Procam, pszenica, mączniak, świerk,

– Tak, to nie pomyłka – identyfikujemy jeszcze żerujące w pełnej krasie larwy szkodliwych muchówek śmietki kapuścianej na korzeniach rzepaku, jak i piękne larwy ploniarki zbożówki na zbożach – wynika z najnowszego komunikatu fitosanitarnego przygotowanego przez doradców agrotechnicznych firmy Procam Polska.

Żerujące szkodniki, a do tego wszędobylska grzybnia mączniaka prawdziwego zbóż i traw infekująca kolejne liście i pojawiające się nowe owocniki/piknidy septoriozy paskowanej pszenicy – tak właśnie wygląda sytuacja na polach w grudniu.

Eksperci zauważają, że jeżeli do tego doliczymy lokalnie pojawiające się owocniki rdzy brunatnej jak i brunatnej plamistości pszenicy, to można stwierdzić, że mamy istny Armagedon.

– Do tego zwracamy uwagę na wszelkiego rodzaju przebarwienia fizjologiczne związane z aberracją temperaturową pod koniec grudnia. Wybujałe rośliny i praktycznie wegetacja do dziś wraz z przyjściem mrozów i tradycyjnym brakiem pokrywy śnieżnej to murowany efekt przemrożeń czy nawet całkowitych wypadów jak w latach poprzednich drzewiej bywało – informują doradcy agrotechniczni firmy Procam Polska.

Już identyfikują porażenia przez szarą pleśń. Lokalnie identyfikują mszyce brzoskwiniowo ziemniaczane na rzepaku, co daje efekt brzeżnej fioletowatości, czyli typowego wybarwienia dla wirusa. Wirusa żółtaczki rzepy (TuYV – Turnip Yellows Virus).

– Tam gdzie prowadziliśmy lustracje / monitoring gleby pod kątem zimowania szkodników potwierdzają się nasze prognozy długoterminowe, że stonka ziemniaczana (chrząszcze) jak i pryszczarek zbożowiec (larwy) licznie zeszły do przezimowania – czytamy w komunikacie Procam.

Uwaga na choinki!

Mając na uwadze, że w najbliższym czasie będą Państwo wybierali choinki (świerk, sosna, jodła) aby wystroić je w ten świąteczny czas w domu, doradcy Procam proszą o zwracanie uwagi na występujące defekty na tych przepięknych roślinach.

– W tym roku świerki były bardzo mocno zaatakowane szczególnie przez mszyce tworzące „galasy” czyli ochojnika modrzewiowo świerkowego. Oprócz tego proszę zwracajcie uwagę na plamistości grzybowe a szczególnie osutkę sosnową jak i osutkę świerka. Do tego kupując proszę zwrócić uwagę na żery gąsienic zwójek jak i żery i obłożenie jajami przędziorka sosnowca a także czerwce np. misecznik miechun. Proszę się nie zdziwić kiedy na świerku srebrzystym znajdziecie Państwo żerujące pluskwiaki mszycy zielonej świerkowej. Te szkodniki jak i choroby mogą migrować nawet przez ten krótki świąteczny czas i zasiedlić Wasze iglaki w ogrodzie – ostrzegają eksperci.

Redakcja AgroNews, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here