Zgnilec amerykański pszczół w województwie podlaskim

Na terenie powiatu białostockiego w miejscowości Kruszewo w gminie Choroszcz stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół w województwie podlaskim

W związku z tym Wojewoda Podlaski określił obszar zapowietrzony w obrębie następujących miejscowości w powiecie białostockim: Babino, Izbiszcze, Konowały, Kościuki, Kruszewo, Leśniki, Pajewo, Pańki, Rogowo, Rogowo Kolonia, Rogowo Majątek; w gminie Turośń Kościelna, miejscowość Kolonia Topilec; w gminie Tykocin, miejscowości: Sawino, Radule, Rzędziany, Rzędziany Kolonia; oraz w powiecie wysokomazowieckim: Kurowo, Kurowo Kolonia, Pszczółczyn; w gminie Sokoły, miejscowość Waniewo.

Kiedy powiadomić Inspekcję Weterynaryjną?

Zgnilec amerykański pszczół to choroba wysoce zakaźna i zaraźliwa podlegająca obowiązkowi zwalczania. W przypadku podejrzenia wstąpienia zgnilca amerykańskiego u czerwiu pszczelego, pszczelarz jest zobowiązany zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną (lub miejscowego lekarza weterynarii) albo wójta gminy. Podejrzane o chorobę rodziny pszczele nie mogą być przewożone, ani na pasieczysko nie przywozi się innych uli. Obrót produktami pszczelimi, matkami, odkładami zostaje wstrzymany. Do pasieki nie mogą wchodzić osoby postronne.

W pasiece podejrzanej o wystąpienie zgnilca amerykańskiego wyznaczony lekarz weterynarii pobiera próbki do badań. Po uzyskaniu dodatniego wyniku badania w promieniu 6 km od pasieki zostaje określony obszar zapowietrzony, gdzie dokonywany jest urzędowy przegląd rodzin pszczelich. Natomiast w ognisku choroby lekarz może zlecić zniszczenie rodzin pszczelich wraz ze sprzętem, zniszczenie rodzin i odkażenie sprzętu pszczelarskiego lub przesiedlenie dorosłych pszczół do zdezynfekowanych uli i zniszczenie gniazda z czerwiem.

Pamiętajmy o roli, jaką w ekosystemie odgrywają zapylacze w tym pszczoły

Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem pszczół, przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych w pasiece.

Przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa, ale podstawowym warunkiem jest spełnienie wymagań dotyczących obowiązku rejestracji pasieki.

Marek Gozdur
PZDR Wysokie Mazowieckie

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics