Zioła w korycie

W ostatnim czasie wobec silnej kampanii na rzecz zdrowej żywności oraz na skutek wprowadzenia zakazu stosowania antybiotyków jako stymulatorów wzrostu, coraz częściej sięga się do naturalnych dodatków lub substancji, które mogą być dla nich alternatywą. Takimi substancjami z pewnością są zioła lub z nich przygotowane preparaty.

Ziołowe dodatki paszowe cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem w związku z całkowitym zakazem stosowania antybiotyków (wszedł w życie na terytorium UE w 2006 roku). Zioła wpływają korzystnie na organizm zwierząt poprawiając wykorzystanie pasz, odporność (działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne).

 

\"\"

 

Zwierzęta hodowlane przebywające na pastwiskach jak i dziko żyjące chętnie obgryzają korę drzew, jedzą liście, kwiaty, owoce z nasionami, pączki i młode gałązki drzew oraz krzewów; intensywnie zjadają rośliny zielne, wystające z ziemi bulwy i kłącza roślin. Wspomniane organy roślinne zawierają rozmaite składniki pokarmowe i lecznicze, które wykazują wielokierunkowy wpływ fizjologiczny. Żubry chętnie żywią się korowiną jesionu, topoli, wierzby, brzozy, liśćmi dębu, kasztana, trzmieliny. Zjadają wrzos i sitowie. Rośliny te bogate są w składniki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe, likwidujące stan zapalny w układzie pokarmowym i pobudzające procesy trawienia oraz wchłaniania składników pokarmowych.

Trzmielina zapobiega zaparciom i pobudza wydzielanie żółci, kaczeńce (źródło witaminy C i fitoncydów), paprocie (działanie przeciwrobacze), bagno zwyczajne (zawiera arbutynę odkażającą układ moczowy), gałązki i liście topoli, wierzby, sosny (zawierają naturalne substancje antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe). Olejki eteryczne występujące w roślinach iglastych wykazują wpływ estrogenny i zwiększający potencję seksualną, dlatego ich udział w jadłospisie zwierząt wzrasta w okresie rozmnażania.

Do ziół pobudzających trawienie, odkażających układ pokarmowy i oddechowy, działających wiatropędnie i moczopędnie, pobudzająch krążenie krwi i działających przeciw pasożytniczo należą: bylica pospolita, bylica piołun, bluszcz, wrotycz, jałowiec, jemioła. Terpeny, niektóre laktony, alkaloidy i saponiny intensywnie stymulują gruczoły trawienne do wydzielania enzymów, a gruczoły dokrewne do wydzielania hormonów. Fitoncydy zawarte w ziołach są naturalnymi alternatywami dla antybiotyków, które zmieniają skład ilościowy i jakościowy mikroflory przewodu pokarmowego, działając korzystnie na trawienie, przyswajanie składników pokarmowych, wzrost i rozwój zwierząt. Fitoncydy zapobiegają również namnażaniu się organizmów patogennych.

Pasza stosowana w żywieniu zwierząt powinna się cechować nie tylko odpowiednią zawartością składników pokarmowych (energia, białko, witaminy i sole mineralne), ale również powinna zawierać odpowiednia ilość dodatków smakowo-zapachowych, które zwiększają chęć pobierania paszy. W warunkach przemysłu paszowego, dodatkami smakowo-zapachowymi mogą być naturalne olejki eteryczne, sproszkowane aromatyczne zioła oraz ekstrakty z ziół zapachowych. Dodawana ilość takich dodatków waha się w granicach od 0,1 do 2%. Zwierzęta intensywnie reagują na tego typu dodatki, z uwagi na   czulsze receptory smaku i powonienia (np. świnie). Należy pamiętać, że nie wszystkie smaki i zapachy preferowane przez ludzi będą pozytywnie odbierane przez zwierzęta.

W dobieraniu tego typu dodatków niezbędna jest praktyczna wiedza z tego zakresu oraz obserwacje zwierząt. Wykorzystując w żywieniu zwierząt różne preparaty ziołowe, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach: Ziół nie można uważać za paszę zastępczą, ani też dodatkową, lecz jedynie za dodatek poprawiający czynności układu pokarmowego, układu krążenia, metabolizm, ponadto polepszający smak i zapach paszy.
 

Mieszanki ziołowe mogą zapobiegać chorobom zwierząt oraz łagodzić ich skutki.
Zioła i preparaty ziołowe mogą stanowić alternatywę dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu oraz dla syntetycznych kokcydiostatyków.

Asortyment surowców zielarskich jest tak duży, że muszą one być siłą rzeczy odpowiednio dobrane pod względem składu chemicznego, botanicznego, jak i właściwości farmakologicznych. Dopiero takie mieszanki czy też używki ziołowe, należy umieścić w składzie jadłospisu naszego inwentarza.

Stanisław Piątkowski
KPODR Minikowo,
Oddział w Zarzeczewie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE