Złe wieści dla ozimin. Znad Syberii nadciągają mrozy

Uwaga! Wraca zima! Czy oziminy przetrwają atak mrozu po kilku dniach ciepłej pogody?

rolnictwo, portal rolny, rzepak, nasiona rzepaku, zboża, zimowanie ozimin, stan ozimin, okrywa śnieżna


Wszystko wskazuje na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach możemy spodziewać nawet 10-stopniowych mrozów.

Zimno, coraz zimniej

– Z zachodu napływa nieco chłodniejsza masa powietrza i temperatura osiągnie maksymalnie 10°C, 13°C. Najbliższej nocy z północnego zachodu napłynie jeszcze chłodniejsze powietrze i już jutro na północy kraju miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Kolejnej nocy (ze środy na czwartek) deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju – informuje Anna Nemec, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku.  Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii.

– W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy. Ujemna temperatura powietrza  utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C – wyjaśnia Nemec.

W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu.

Ozimny mogą ucierpieć

Taka prognoza pogody to bardzo zła wiadomość dla rolników. Rozhartowane ostatnimi dodatnimi temperaturami oziminy mogą nie wytrzymać kolejnych mrozów i zimnego wiatru.

Po falach mrozu na przełomie lutego i marca część rzepaków i zbóż będzie wymagała przesiania. Jak będzie teraz? Jeśli spadnie zapowiadany przez synoptyków śnieg – może nie będzie tak źle.

oprac. Kamila Szałaj, fot.flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here