Zmiany w eksporcie mięsa drobiowego

Najnowsze dane Eurostat za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 r., dotyczące zarówno handlu na rynku wewnętrznym UE, jak i sprzedaży na rynki pozaunijne, wskazują na łączny 2-procentowy spadek wolumenu eksportu nieprzetworzonego mięsa drobiowego (CN 0207) w skali roku do poziomu 3,22 mln ton. Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski wzrósł w analizowanym okresie o 8 proc.

 

\"\"

 

Co ciekawe, obserwowana obniżka była w pewnym stopniu hamowana przez eksport mięsa na rynki pozaunijne, który w skali roku zwiększył się o 2 proc. W tym samym czasie wywóz na terenie UE zmalał o 3 proc. Warto przy tym zauważyć, że ten kierunek sprzedaży dominuje w strukturze eksportu (ok. 70 proc. mięsa kierowana jest na rynek UE).

Równocześnie należy podkreślić, że łączna obniżka była w dużej mierze spowodowana 11-procentowym zmniejszeniem wolumenu eksportu mięsa z Holandii (92 tys. ton mniej) i 6-procentowym z Niemiec (22 tys. ton mniej) w skali roku. Kraje te są wiodącymi eksporterami mięsa drobiowego w UE. W tym względzie udział Holandii w analizowanym okresie oscylował na poziomie 22 proc., z kolei Niemiec ok. 11 proc.

Pozostali znaczący gracze to Polska z 13-procentowym udziałem w handlu, Francja (12 proc.) i  Wielka Brytania (8 proc). Co ciekawe, dla tych krajów obserwowaliśmy odwrotne, wzrostowe tendencje. W tym najbardziej dynamiczny wzrost, 16-procentowy, odnotowano dla Wielkiej Brytanii do poziomu 252 tys. ton.

Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski wzrósł w analizowanym okresie o 8 proc. w skali roku do poziomu 418 tys. ton. Jest to znaczne spowolnienie w stosunku do 17-procentowego wzrostu z zeszłego roku. Przy czym interesujące jest, że motorem eksportu dla Polski są rynki pozaunijne.

Czytaj także:
Ceny kurcząt znów spadły!
Kolejne przekręty ze strony Polskich producentów?!
Polscy rolnicy nie mają powodów do narzekania!

Dane Eurostat za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 r. mówią o 27-procentowym wzroście w wywozie nieprzetworzonego mięsa drobiowego poza UE w relacji rocznej. W tym największymi odbiorcami z udziałem odpowiednio 19 proc. i 18 proc. w wywozie mięsa na rynki pozaunijne są Benin i Hongkong. Z kolei łączny udział wschodnich sąsiadów, Ukrainy, Białorusi i Rosji wyniósł 28 proc.

Ukraina zaimportowała w tym okresie 10,2 tys. t mięsa drobiowego, Rosja 7,6 tys. t, z kolei Białoruś 4,4 tys. ton. Wśród tych trzech krajów najbardziej dynamicznie rozwijał się eksport do Rosji, który w skali roku podwoił się. Eksport mięsa drobiowego na rynki pozaunijne stanowi jednak nadal jedynie ok. 20 proc. łącznego wolumenu wywozu. Oczekuje się jednak , że ten udział w kolejnych latach będzie się zwiększał. Wskazuje na to rosnąca konsumpcja mięsa na rynkach rozwijających się napędzająca import.

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here