Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o możliwość ponownego przeanalizowania propozycji zgłoszonych w tej kwestii przez wielkopolski samorząd rolniczy na etapie tworzenia nowych przepisów.

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

Kierunek przyjętych założeń należy ocenić pozytywnie. Jednym z argumentów, który wskazano w piśmie Krajowej Rady Izb Rolniczych kierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi były znaczne wahania na rynku powodujące dużą zmienność w wysokości czynszu dzierżawnego, co stwarza poważne problemy dla rolników. Naliczanie czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy  nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności pozwoli na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego.

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej należy wykluczyć z okresu referencyjnego, który ustalono na 11 kwartałów, okresy kiedy to ceny pszenicy były pod wpływem incydentalnych, niezwiązanych z normalnymi warunkami podaży i popytu zjawisk o charakterze siły wyższej. Dotyczy to na przykład roku 2022, kiedy to w III i IV kwartale ceny znacząco wzrosły ze względu na agresję Rosji na Ukrainę. Można te kwartały wykluczyć lub przyjąć rozwiązanie bardziej ogólne, wykluczające z wyliczenia okresy, kiedy to cena skupu pszenicy odbiegała o 50% w dół lub w górę od średniej wieloletniej ceny skupu. Takie rozwiązanie w dużo lepszym stopniu odda normalne relacje cenowe obowiązujące na rynku rolnym i byłoby korzystne dla rolników.

Barbara Idczak
WIR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Żeby „pomóc ” rolnikom ,dzierżawcom . To KOWR dobrą metodę wyliczani czynszu dzierżawnego w g aktualnych w danym roku cen zboża ,zmienił to na ostatnich 11 kwartałów .Gdy ceny w tym roku drastycznie spadły, a w ubiegłych latach były wysokie .A IZBY W TEJ KWESTII NIE ALARMOWAŁY ,chociaż skutki były do przewidzenia. Błagamy , w taki sposób nie pomagajcie rolnikom.dzierżawcom .

  2. Izby wykonały rolnikom niedźwiedzia przysluge chcąc wprowadzić naliczanie 11 miesięcy zamiast pół roczne. Nie robi soe tego w czasach taniejących zbóż a drożejących. Noe wiem kto tam siedzi w izbach ale niezbyt rogarnieci i elokwentni ludzie. Kowr to wykorzystał razem z gusem i wyliczył stawkę po 117 zł/dt. Gus i kowr to zaburzone instytucje które powinny same zareagować i zwrócić soe z prośbą o obniżenie czynszu do realnych wartości. Czyli 70 zł/dt.
    Ja przez takie niedźwiedzie orzyslugi od izby mam 200 tys więcej czynszu. Zamiast teraz lamentować to izby powinny się zwracać z prośbą o obniżenie czynszu. I przepraszać na kolanach

  3. Madakra izby zamuast myslec to trociny w glowie.
    Izby wykonały rolnikom niedźwiedzia przysluge chcąc wprowadzić naliczanie 11 miesięcy zamiast pół roczne. Nie robi soe tego w czasach taniejących zbóż a drożejących. Noe wiem kto tam siedzi w izbach ale niezbyt rogarnieci i elokwentni ludzie. Kowr to wykorzystał razem z gusem i wyliczył stawkę po 117 zł/dt. Gus i kowr to zaburzone instytucje które powinny same zareagować i zwrócić soe z prośbą o obniżenie czynszu do realnych wartości. Czyli 70 zł/dt.
    Ja przez takie niedźwiedzie orzyslugi od izby mam 200 tys więcej czynszu. Zamiast teraz lamentować to izby powinny się zwracać z prośbą o obniżenie czynszu. I przepraszać na kolanach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Normy GAEC: Główny powód protestów rolników?

Normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. W odpowiedzi na protesty rolników Unia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics