Znamy najnowszą prognozę zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku

W tym roku zbiory jabłek i gruszek będą dużo mniejsze niż ubiegłoroczne. Winne są przede wszystkim wiosenne przymrozki.

\"rolnictwo,

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych opracowało prognozę zbiorów jabłek i gruszek.

Tegoroczne opracowanie prognozy było bardzo trudne z związku dużymi różnicami w owocowaniu drzew, z powodu szkód przymrozkowych. Straty wynosiły od zera do nawet stu procent  – wyjaśnia  prof. dr hab. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Mniej jabłek, mniej gruszek

Eksperci TRSK ustalili, że tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść około 2.850 tys. ton. To w porównaniu z rokiem ubiegłym mniej o około 30 proc. Dużo mniej zbierzemy także gruszek. Zbiory tych owoców wyniosą ok. 40 tys. ton, czyli w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to 40 proc. spadek.

– Jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą 3 mln ton – uważasz prof. Makosz.

Prognozę opracowano w oparciu o informacje uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics