ZZR „KORONA” chce przywrócenia emerytury podstawowej rolników w kwocie najniższej emerytury ZUS

Do Senatu trafiła przegłosowana przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk senacki nr 899). 
ZZR „KORONA” chce przywrócenia emerytury podstawowej rolników w kwocie najniższej emerytury ZUS
19 stycznia ZZR „KORONA” zwrócił się do komisji senackich Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej o przyjęcie poprawki do tej ustawy tj. zastąpienie w art.1 pkt.1 nowelizowanej ustawy w brzmieniu w art. 6 pkt 7 otrzymuje brzmienie: „7) emeryturze podstawowej – rozumie się kwotę równą 90% najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych;”, przez zapis z pierwotnego brzmienia projektu rządowego (UD 450) tj. w art. 6 pkt 7 otrzymuje brzmienie: „7) emeryturze podstawowej – rozumie się kwotę najniższej emerytury, określoną w przepisach emerytalnych; 
 
W uzasadnieniu Związek stwierdza, że: Minister rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników UD 450, który m.in. przywracał zapis dot. emerytury podstawowej, obowiązujący do 2017 roku, kiedy to wprowadzono kwotowe określenie emerytury. W efekcie oderwano emeryturę podstawową (służącą do wyliczenia kwoty emerytalnej) od najniższej emerytury. Projekt UD 450 został przesłany do opiniowania stronie związkowej i społecznej, a opinie były pozytywne. Dopiero na posiedzeniu rządu 20 grudnia 2022 roku projekt został zmieniony i określono emeryturę podstawową jako 90% najniższej emerytury, określonej w odrębnych przepisach. Ta zmiana przyjęta przez rząd i uchwalona przez Sejm budzi niezrozumienie rolników.
Wprawdzie art.48 gwarantuje, że emerytura nie będzie niższa niż najniższa emerytura, określona w przepisach emerytalnych, jednakże sam fakt zmniejszenia podstawy wymiaru do obliczenia emerytur do wysokości 90% stwarza poczucie potraktowania jako osoby gorszej kategorii, a co ważniejsze powoduje że świadczenia emerytalne są mniejsze. Jak wskazuje jeden z komentarzy na facebook’u ZZZ KORONA „emeryt rolny ma wyliczony indywidualny wskaźnik wysokości emerytury dla rolnika z 25-letnim okresem składkowym wskaźnik ten wynosi 1.175. Jeśli ten wskaźnik pomnożymy przez najniższą emeryturę od marca 1588, to emerytura wyniesie 1866 zł. Jeśli ten wskaźnik pomnożymy przez 90% najniższej emerytury od marca 1429 to emeryt otrzyma 1679 zł. Różnica na niekorzyść tego emeryta rolnego wyniesie 187 zł.”
Źródło: ZZR „KORONA”

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Na spotkani z ministrem Kowalczykiem i aktywem partyjnym PIS pan minister dikładne mówił o zrównaniu emerytury KRUS w 100% z ZUS. Jeżeli teraz ma być 90% emerytury z ZUS to mój głos i moich znajomych będzie głosem przeciw PIS.

  2. To jest naplucie rolnikom w twarz najpierw ogłosili że rolnik dostanie 100% emerytury podstawowej a teraz tylnymi drzwiami chcą wprowadzić coś zupełnie innego to jest potraktowanie rolników jak głupców którzy nie potrafią liczyć zawiodłam się na PIS wybory się zbliżają przy urnie będziemy pamiętać!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics