W ostatnich miesiącach doszło do dalszego spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Głównymi przyczynami obniżenia cen są osłabienie popytu na wołowinę w warunkach zmniejszenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz malejąca presja kosztowa ze względu na spadek cen pasz.
Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach obserwować będziemy stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE wspieraną przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji, co będzie dodatkowo oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE – argumentują analitycy Credit Agricole.
Jaka cena skupu bydła w 2024 roku?
W okresie I-IX 2023 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 10,1% r/r wobec wzrostu o 13,6% w analogicznym okresie 2022 r., na co złożyły się zwiększenie wolumenu sprzedaży i niższe ceny uzyskiwane przez eksporterów. Cena skupu bydła wyniosła w październiku 10,14 zł/kg (-6,7% r/r), a cena pasz dla bydła 1,91 zł/kg (-14,3% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 5,31 wobec 4,88 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. „Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 9,85 zł/kg oraz 9,10 zł/kg na koniec 2024 r.” – prognozują analitycy Credit Agricole.
Bzdury. W Polsce trwa likwidacja gospodarstw. Zobaczycie w 2024 . Apel do rolników wstrzymać sprzedaż bydła.