Głubczyce już wiedzą jak pomagać pszczołom

W piątek 22 kwietnia wystartowała druga edycja konkursu „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”. Konkurs jest skierowany do przedszkoli oraz szkół podstawowych w gminie Głubczyce w województwie opolskim. Jego celem jest uświadamianie dzieciom korzyści płynących z pracy pszczół oraz kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko.

 

\"rolnictwo,

 

Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa z Klasami I-III im. Marii Konopnickiej w Grobnikach. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Głubczyc Adam Krupa oraz Krzysztof Głowiszyn prezes Koła Pszczelarzy w Głubczycach, zrzeszony w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Opolu. Partnerem konkursu jest firma Bayer, która w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Dar dla pszczół” przekazała 1000 torebek nasion roślin miododajnych, materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli oraz 11 domków dla owadów pożytecznych dla szkół biorących udział w konkursie.

– Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, gdyż pragniemy zintegrować wokół tych działań gminną społeczność. Nauczyciele w placówkach oświatowych będą propagowali wśród swoich uczniów wiedzę o owadach zapylających, ich znaczeniu w przyrodzie i życiu człowieka. Dzieci wysiewając nasiona roślin miododajnych, a następnie obserwując przylatujące na grządki owady, uczą się w bliskim kontakcie
z naturą. Mamy nadzieję, że w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” chociaż część tej wiedzy zostanie zapamiętana i zaowocuje, w przyszłych pokoleniach, w szacunku do otaczającej nas przyrody
– powiedziała Gabriela Simbiga, dyrektor szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grobnikach.

Czytaj także:
Projekt o bartnictwie zwiększył świadomość roli pszczół w przyrodzie

Konkurs „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom” potrwa 6 miesięcy i weźmie w nim udział 10 gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz 9 szkół podstawowych. Od kwietnia, czyli od momentu wysiania nasion roślin miododajnych do wykonania prac konkursowych dzieci będą obserwować rośliny i przylatujące na nie owady. Swoje obserwacje przedstawią w kreatywnej formie poprzez prace plastyczne, zielniki, zdjęcia, piosenki czy wierszyki. Autorzy najciekawszych pomysłów zostaną ogłoszeni podczas wielkiej gali finałowej w październiku. Dla prawie 140 laureatów przewidziany jest udział w specjalnych warsztatach edukacyjnych Baylab na temat bioróżnorodności przygotowanych przez firmę Bayer.

–Pszczoły są podstawowym elementem bioróżnorodności, odgrywają kluczową rolę w zapylaniu wielu rodzajów kwiatów i roślin uprawnych. Dzięki konkursowi chcemy pokazać najmłodszym, że każdy może przyczynić się do poprawy zdrowia pszczół. Wystarczy pomyśleć o wysianiu łąk kwiatowych na terenie przyszkolnych ogrodów. Tego typu inicjatywy lokalne są niezwykle cenne, stają się motorem zmian środowiska i społeczności. Myślę, że konkurs „Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom” stanie się inspiracją dla pozostałych gmin. Wspólnie, małymi krokami tworzymy środowiska przyjazne owadom zapylającym. Przecież najcenniejszym darem dla pszczół są łąki pełne kwiatów i pożywienia.  – mówi Dorota Kasza, odpowiedzialna za komunikację działu CropScience w firmie Bayer Sp. z o.o.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe i odpowiadające im rodzaje zadań:

  • I Grupa – wychowankowie przedszkoli – wykonanie pracy plastycznej pt. „Pracowite pszczółki”
  • II Grupa – uczniowie klas I-III, wykonanie plakatu pt. „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”
  • III Grupa – uczniowie klas IV-VI wykonanie zielnika z wyhodowanych roślin lub wykonanie dokumentacji zdjęciowej roślin i odwiedzających je owadów w formie albumu lub plakatu.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Uacescomm

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics