ŚIR apeluje o zmianę konfrontacyjnej polityki rządu wobec Rosji

Świętokrzyski samorząd rolniczy domaga się od polskiego rządu działań zmierzających do zniesienia rosyjskiego embarga. Przedstawiciele rolników zwracają uwagę, że zawieszony handel z Rosją bardzo negatywnie odbija się na kondycji finansowej producentów owoców, warzyw, trzody chlewnej i mleka.

 

\"rolnictwo,

 

– Katastrofalnie niskie ceny owoców w skupie w bieżącym roku 40-60 gr/kg za jabłka konsumpcyjne i 20 gr/kg za przemysłowe, zaledwie w 50 proc. pokrywają koszty produkcji, to głównie efekt rosyjskiego embarga. Dodatkowo złą sytuację pogorszy zmniejszenie o 70 proc. w stosunku do roku ubiegłego programu wsparcia przez Unię Europejską z tytułu embarga „wycofanie z rynku – uważa Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

I dodaje, że brak pieniędzy widać po sadach: rolnicy przestali inwestować, brakuje na środki ochrony roślin i na nawozy, a to odbija się na plonie i jakości owoców.

Dlatego świętokrzyski samorząd rolniczy domaga się zniesienia sankcji gospodarczych przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez Polskę wobec Rosji.

– Domagamy się od Rządu RP zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec Rosji, gdyż to skutkuje pogarszaniem się relacji dwustronnych gospodarczych i społecznych – apeluje prezes ŚIR Ryszard Ciźla.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics