Świętokrzyski samorząd rolniczy domaga się od polskiego rządu działań zmierzających do zniesienia rosyjskiego embarga. Przedstawiciele rolników zwracają uwagę, że zawieszony handel z Rosją bardzo negatywnie odbija się na kondycji finansowej producentów owoców, warzyw, trzody chlewnej i mleka.
– Katastrofalnie niskie ceny owoców w skupie w bieżącym roku 40-60 gr/kg za jabłka konsumpcyjne i 20 gr/kg za przemysłowe, zaledwie w 50 proc. pokrywają koszty produkcji, to głównie efekt rosyjskiego embarga. Dodatkowo złą sytuację pogorszy zmniejszenie o 70 proc. w stosunku do roku ubiegłego programu wsparcia przez Unię Europejską z tytułu embarga „wycofanie z rynku – uważa Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
I dodaje, że brak pieniędzy widać po sadach: rolnicy przestali inwestować, brakuje na środki ochrony roślin i na nawozy, a to odbija się na plonie i jakości owoców.
Dlatego świętokrzyski samorząd rolniczy domaga się zniesienia sankcji gospodarczych przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez Polskę wobec Rosji.
– Domagamy się od Rządu RP zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec Rosji, gdyż to skutkuje pogarszaniem się relacji dwustronnych gospodarczych i społecznych – apeluje prezes ŚIR Ryszard Ciźla.
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj